GÖZLER ANKARA ADLİYESİ'NDE

MHP kongresi İçin karar açıklanıyor! gözler Ankara adliyesinde...

banner311
GÖZLER ANKARA ADLİYESİ'NDE

MHP'de olağanüstü kongre için kritik gün 8 Nisan Cuma. MHP'de olağanüstü kongre talebiyle yapılan başvurunun duruşması 8 Nisan Cuma günü Ankara 12 Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülecek. Mahkeme, kongrenin toplanması için 548 delegenin imzasıyla yapılan başvuruyu Cuma günü karara bağlayacak. MHP'lilerin ve Türk siyasetinin merakla beklediği karar 8 Nisan Cuma günü Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde verilecek. Türkiye'nin pek çok yerinden çok sayıda partilinin mahkemeyi izlemek için yola çıktığı ve saat 14:00'de başlayacak duruşma öncesi Ankara'da olacakları öğrenildi.

MHP talebe yanıt vermemişti

MHP'de 3 genel başkan adayının öncülüğünde toplanan ve olağanüstü kurultayın yolunu açacak tüzük kurultayı talep eden 548 imzanın işleme konulması için 5 Şubat'ta yargı yoluna gidilmişti. Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, MHP’de olağanüstü kurultay için topladıkları 548 imzayı önce MHP Genel Merkezi’ne teslim etmiş, ancak herhangi bir yanıt alamamışlardı.

MHP’de, Trabzon, Denizli, Kilis, Bilecik, Kırklareli, Ardahan, Bayburt, Elazığ, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Nevşehir, Uşak, Çorum, Gümüşhane il başkanları adına avukatlar, 5 Şubat'ta dava dilekçelerini Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi'ne teslim etmişti.

""

MHP'li muhaliflerin başvurusunu değerlendiren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, duruşma gününü 8 Nisan Cuma olarak belirlemişti.

Bahçeli, "Mahkemeye gitsinler" demişti

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Kızılcahamam kampında yaptığı, “Kararımız Siyasi Partiler Yayası ve tüzüğe uygun bir karardır. MHP’nin kongre süreci 18 Mart 2018 tarihi olacaktır. İmza için ne kadar toplarsa toplansın müracaatları halinde kabulü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Onun için önümüzdeki günlerde bizimle değil mahkemelerle kendilerini savunmaları tavsiye ederiz” açıklamasına yer verilen dilekçede, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın, “Bu imzaların bizim nezdimizde geçerliliği yok. Öyle anlaşılıyor ki müracaatta bulunan arkadaşlar herhalde mahkeme yolu izleyecekler” açıklaması da yazılmıştı.

Daha önce emsali var

Dilekçede ayrıca, 2010 yılında Saadet Partisi’ne olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere üç kişiyi görevlendiren Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile 2005 yılında olağanüstü kongresini yapması için CHP’yi ihtar eden Anayasa Mahkemesi kararları emsal gösterildi.

""

Dilekçede, şöyle denildi:

“Ara karar gerekleriyle hüküm vermeye yetecek tüm bilgilere ulaşılacağından incelemenin duruşma açılmaksızın evrak üzerinden sonuçlandırılmasına ve ekli olağanüstü kongre toplanma çağrısı içerir beyannamelere konu gündemle MHP Olağanüstü Büyük Kongresi’ni toplanmaya çağırmak üzere talep edilen 3 ismin çağrı heyeti görevlendirilmesine karar verilmesini talep ederiz.”

Dilekçede, MHP’nin Olağanüstü Büyük Kongresi’ni çağırmak üzere mahkemeye bildirilen 3 isim, MHP Aksaray İl Başkanı Ayhan Arel, MHP Kurucular Kurulu üyesi Ali Sağır ve MHP Bursa Üst Kurul delegesi Mehmet Bilgiç olarak yazılırken, MHP MYK yedek üyesi Turan Yaldır ise yedek üye olarak bildirilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 19:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.