HDP'li Osman Baydemir ve Selma Irmak'ın vekilliği düşürüldü

HDP'li Osman Baydemir ve Selma Irmak'ın milletvekillikleri düşürüldü. Bu kararla HDP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 48'e düşmüş oldu.

banner311
HDP'li Osman Baydemir ve Selma Irmak'ın vekilliği düşürüldü

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın milletvekilliği düşürüldü. TBMM Genel Kurulu'nda, Baydemir ve Irmak'ın hakkında mahkemelerce verilen ve kesinleşmiş cezalara ilişkin Başbakanlık tezkereleri okunarak, bilgiye sunuldu.

Anayasa gereğince, TBMM Genel Kurulu'nda okunan tezkerelerin ardından Baydemir ve Irmak'ın milletvekilliği düştü.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan çarptırıldığı 10 yıl hapis cezasını, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi de HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'e polise hakaret suçundan yerel mahkemenin verdiği 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasını onamıştı.

Bu kararla HDP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 48'e düşmüş oldu.

VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLEN HDP'LİLER

Baydemir ve Irmak ile birlikte vekilliği düşürülen HDP'lilerin sayısı 11'e yükseldi. İşte o isimler: Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk, Besime Konca, Leyla Zana, Fethat Encü, İbrahim Ayhan, Ahmet Yıldırım, Osman Baydemir, Selma Irmak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.