CHP’li Gürsel Tekin, iktidarın bayramda otoyolları, köprüleri ücretsiz yaptık açıklamasını eleştirdi.

Tekin, “Tüm otoyol ve köprü geçişleri bedava değil. Sadece kamunun işlettiği otoyollar ve köprüler ücretsiz. Yani büyük bölümü AKP öncesi yapılmış olanlar.” dedi.

Tekin, “Milletin geçmediği köprünün ücretini bayram seyran demeden peşin peşin alan iktidar, sözde bedava geçişlerle vatandaşına bayram hediyesi veriyormuş gibi yapıyor! Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılanları ise muaf tutuyor. Bayramda millete bedava köprü hediyesi, koca bir yalan" ifadelerini kullandı.

Tekin, “Sadece kamunun işlettiği otoyol ve köprüler değil, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde, “YİD” modeli ile yapılan köprü ve otoyollar da bayram süresince ücretsiz olmalıydı.  Sadece, 5 tane adam zenginleşecek diye, tüyü bitmemiş yetimin hakkını bu kişilere peşkeş çekmeye devam ederseniz hem bu dünyada hem de âhirette ağır bir vebal altına girmiş olacaksınız” dedi.

CHP’li Tekin, “her fırsatta değindiğimiz ve kamuoyunun diline artık pelesenk olan, geçmediğimiz köprünün, gitmediğimiz yolun parasının “garanti” adı altında vatandaştan peşin alınması sonucu, devlet resmen soyuluyor.” Dedi. Bu soygundan artık vaz geçmelisiniz.” ifadelerini kullandı.

Tekin, son olarak iktidara şu çağrıyı yaptı:  Bir an önce bu çifte standarttan vaz geçin. Vatandaş, bu bayramda da yap-işlet-devret projelerinin ücretli olması nedeniyle geçmediği yolun ve köprünün ücretini zaten ödeyecek. Gelin,  kamuya ait olanlar gibi bunları da ücretsiz yapın. Bayramda 3 bin 150 lira sokağa çıkma cezası ödeyip ücretsiz köprü ve otoyollardan yararlanabilirsiniz deme saçmalığına da son verin!