AKP hükümetinin, uluslararası basına haber sızdırmak için sıklıkla kullandığı Reuters ajansı, yapılan son seçim anketini bütün dünyaya duyurdu.

Reuters, Erdoğan için “Seçmele bağ kurma yeteneğini yitirdi” yorumunu yaptı.

“ERDOĞAN 10 PUAN GERİDE”

Haber ajansı, Erdoğan'ın yaşadığı durumu “Mayıs ayındaki seçimlerden önce anketler, Erdoğan’ın rakibinin yüzde 10’dan fazla puan gerisinde olduğunu gösteriyor” başlığıyla hazırladığı haberde, “Anketlerde Millet İttifakı’nın milletvekili seçimlerinde de AK Parti ve müttefiklerinin en az 6 puan önünde olduğunu gösteriyor. HDP’nin de yüzde 10’un üzerine rahatlıkla çıkabildiği görülüyor” ifadeleri ile okuyucularına sundu.

“SEÇİMLER AYNI ZAMANDA REJİMİ DE BELİRLEYECEK”

Yayınlanan analiz yazısında yalnızca seçimlerde adayların alabileceği oy oranlarına yönelmeyen Reuters, aynı zamanda Türkiye'de 14 Mayıs'ta çıkacak sonuçlara göre yaşanacak siyasi kırılmalara da dikkat çekti.

Haberde, “Son 20 yılın en büyük rekabetiyle yüz yüze gelen Erdoğan’a desteğin AKP'nin daha önce güçlü olduğu bölgelerdekilerin de yeniden gözden geçirdiğini gösteriyor. Seçimler sadece kimin ülkeyi yöneteceğinin değil, nasıl yönetileceğinin de karar verilmesi anlamına geliyor” denildi.

“ERDOĞAN SEÇMENLE BAĞ KURMA YETENEĞİNİ YİTİRDİ”

Reuters’a konuşan siyasi risk danışmanı Wolfango Piccoli, Millet İttifakı’nın seçmen karşısında birlikte hareket etmesi gerektiğini ve seçmene yönelik planlarla momentumu korumaları gerektiğini söyledi. Piccoli, “Sadece her şeyden Erdoğan’ı sorumlu tutmak yanlış olur. Önceki seçimler Erdoğan’ın iyi bir seçim kampanyacısı olduğunu gösteriyor fakat son açıklamalar, desteğin azaldığını ve seçmenle bağ kurma yeteneğini yitirdiğini gösteriyor” dedi.

Aksoy araştırma şirketinin yaptığı ankette Kılıçdaroğlu’nun yüzde 55.6, Erdoğan’ın da yüzde 44.4 oy alacağını ortaya koyduğunu aktaran Reuters, Alf Araştırma şirketinin sonuçlarında ise Kılıçdaroğlu’nun yüzde 55.1, Erdoğan’ın ise yüzde 44.9 oy alabileceğinin görüldüğü belirtildi.

Editör: Ali Özyiğit