6-7 yaşlarındaki kız çocuklarına yazık edenler! Bu Hadis’i Şerif’i okumadınız mı? Başlıklı yazısında Osman Oktay, “İşte Kütüb-i Sitte, işte Hadis-i Şerif: KIZIN GÖNLÜ OLMADAN EVLENDİRİLMEZ: "İbnu Bureyde, babası Büreyde'den naklediyor: 'GENÇ BİR KIZ (Dikkat buyurun, 6 - 7 yaşında bir kız çocuğu demiyor) Resulullah aleyhisselatu vesselama gelerek, "Babam fakirliğini/hakirliğini benimle gidermek için kardeşinin oğluyla evlendirdi" diye şikayette bulundu. Büreyde devamla der ki: "Resulullah aleyhisselatu vesselam bu nikahın kabul veya reddinde YETKİYİ KIZA BIRAKTI. Kız da, "Ben babamın yaptığı işi kabul ettim, FAKAT BABALARIN BÖYLE YAPMAYA HAKLARININ OLMADIĞININ KADINLARCA BİLİNMESİNİ İSTEDİM" dediğini aktardı.

Oktay’ın yazısı şöyle:

Kur'an ayetlerinden zorlama anlamlar çıkarıp işinize gelen Hadis rivayetlerine sarılarak, "Hz. Ayşe ile Peygamberimiz 6 - 7 yaşında evlendi" diye sabi kızları mahvedenler orada mısınız?

İşte Kütüb-i Sitte, işte Hadis-i Şerif: KIZIN GÖNLÜ OLMADAN EVLENDİRİLMEZ: "İbnu Bureyde, babası Büreyde'den naklediyor: 'GENÇ BİR KIZ (Dikkat buyurun, 6 - 7 yaşında bir kız çocuğu demiyor) Resulullah aleyhisselatu vesselama gelerek, "Babam fakirliğini/hakirliğini benimle gidermek için kardeşinin oğluyla evlendirdi" diye şikayette bulundu.

Büreyde devamla der ki: "Resulullah aleyhisselatu vesselam bu nikahın kabul veya reddinde YETKİYİ KIZA BIRAKTI. Kız da, "Ben babamın yaptığı işi kabul ettim, FAKAT BABALARIN BÖYLE YAPMAYA HAKLARININ OLMADIĞININ KADINLARCA BİLİNMESİNİ İSTEDİM" dedi.

Hani derler ya, "Buyurun şimdi buradan yakın" diye; bu Hadis-i Şerif'i niye görmezden, duymazdan, bilmezden geliyorsunuz da sabi kızlara yazık ediyorsunuz? Bir şekerle, küçük bir hediye ile kandırılabilecek çocuklara "Küçüğün rızası var", "Bir kereden bir şey olmaz" gibi saçmalıklarla yazık etmekten utanmıyor musunuz? Hadi kullardan korkmuyorsunuz, Allah korkusu da mı yok sizlerde?

e8302f23-0360-4e18-bcf3-19e967c244b7

212876f1-7958-4a4f-a1a8-31f78142e1ad

Editör: Habererk Haber Merkezi