Türkiye'yi yasa boğan ve can kaybı son verilere göre 41 bin 156'ya ulaşan Kahramanmaraş merkezli depremlerde ihmaller bitmiyor. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi’ne okçu kıyafetiyle çıkarak şov yapan eski AFAD Bilişim Daire Başkanı İrfan Keskin'in depremzedelerin canlı olarak çıkarılma oranını artırmayı hedefleyen “Sesimi Dinle” projesini reddettiği ortaya çıktı.

AFAD Bilişim Dairesi yazılım ekibinin 2021 yılında hazırladığı "Sesimi Dinle" isimli projeyi, o dönem daire başkanı olan İrfan Keskin'e sundu. Ancak yazılım ekibinin afetlerde göçük altında kalan depremzedelerin canlı olarak çıkarılma oranını artırmayı hedeflediği projeyi geçtiğimiz günlerde okçu kıyafetiyle katıldığı Kamu Siber Güvenlik Zirvesi’nde şov yapan Keskin'in reddettiği ileri sürüldü. İddiaya göre, Keskin, yazılım ekibine “Siz, benim yapamadığım ne yapmış olabilirsiniz!" diyerek projeyi geri çevirdi.

SÖZCÜ'ye açıklamalarda bulunan Algoritma Uzmanı Ahmet Ömer Solukoğlu, 19 Mart 2021 tarihinde AFAD Bilişim Daire Başkanı İrfan Keskin ile yaptıkları toplantıyı anlattı. AFAD Genel Müdürü Yunus Sezer ile randevuları olmasına rağmen aynı gün Rize'de sel felaketi yaşanınca, Keskin ile görüşmek zorunda kaldıklarını belirten Solukoğlu, şunları söyledi:

“AFAR GÖÇÜK ALTINDA KALANLARI ÇIKARMAKLA YÜKÜMLÜ DEDİ”

– Toplantıya başladığımızda ilk sözü “Siz, benim yapmadığım ne yapmış olabilirsiniz” dedi. Programın detaylarını anlatmaya başladık. Beş dakika içerisinde saha bilgisi alabileceğimizi, sahada ne kadar kana ihtiyaç olduğundan, sahada kurtulan insanların meslek gruplarına kadar tüm bilgiyi alabileceğimizi ifade ettiğimizde, “AFAD olarak göçük altında kalanları dışarı çıkarmakla yükümlü olduklarını sonrasındaki problemlerin sağlık ekiplerinin problemi olduğu” cevabını aldık.

“KENDİ ADIMA SESİMİZİ DUYURAMADIĞIMIZ İÇİN ÖZÜR DİLERİM”

– Bunun üzerine toplantıyı terk etmek zorunda kaldık. Ve iki yıldan beri sesimizi ulaştırmanın yollarını denedik. Birçok bürokrata, belediye başkanlarına konuyu ilettik. Lakin liyakatin zirve yaptığı bir sistemde sesimizi duyuramadık. Kendi adıma sesimi duyuramadığım için son yaşadığımız afette kaybettiğimiz canlar için tüm vatandaşlardan özür dilerim.

UYGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR?

Algoritma Uzmanı Ahmet Ömer Soğukoğlu, Yazılımcı Olga Kritchenko, Jeoloji Mühendisi Ali Aykut Ece ve Jeofizik Mühendisi Eda Ece'nin geliştirdiği uygulamanın özellikleri şöyle:

– “Sesimi Dinle” uygulaması gelişen teknolojilerden faydalanarak akıllı telefonların afet durumlarında afetzedelerin bilgilerini AFAD birimleri için toplayan ve bilgi akışını çok kısa süreye indiren bir uygulama.

– Afet sırasında sahaya hızlı müdahale edilmesini öngörüyor. AFAD, saha bilgisi toplarken afet sahasında mağdur durumda olanların bilgilerine ulaşmaya çalışılmakta. Ancak enkazdan etkilenen vatandaşlarımızın kendi durumları hakkında bilgi verme şansı olmadığından sonuca ulaşmakta da zaman kayıpları yaşanmaktadır.

– Çoğunlukla bilinci kapalı ya da kendini ifade etmekte zorluk yaşayacak kadar mağdur durumda kurtarılan enkazdan etkilenen vatandaşlara müdahale de zorluklar yaşanmaktadır. Sesimi Dinle uygulaması sahadan bilgi akışı sağlamayı içeriyor.

– Uygulama, AFAD tarafından sahaya gönderilen sinyale kendini güvene alan vatandaşların “Güvendeyim” diye cevap vermesi sonucunda cevap veremeyen kullanıcıları mağdur kabul ediyor ve mağdur olarak görünen kullanıcıların konumlarını ve sağlık bilgilerini AFAD ile paylaşıyor Bu sayede çok kısa bir sürede sahada mağdur olan enkazdan etkilenen vatandaşların bilgileri sistemde görünüyor.

Editör: Yadigar Hanım