TRT’nin her yıl hazırladığı Muharrem ayı programlarında bu yıl bir skandala imza atıldı. Muharrem ayı için hazırlanacak üç ayrı programa katılacak Alevi akademisyen, yazar ve dedelere yönelik ilk kez mülakat yapıldığı öne sürüldü.

İddiaya göre, asıl alanı diş hekimliği olan Prof. Dr. Ali Arif Özzeybek, danışmanlığını yaptığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından mülakat için görevlendirildi. Ancak, Soylu tarafından Alevilerle ilişkiler konusunda görevlendirilen Özzeybek, bu kez sınırı aşarak, yetkinlikleri, doktora tezleri, yayınları ile Alevi toplumunda kabul görmüş isimleri mülakata aldı.

TRT’de yayımlanan Diyanet programlarına katılan ilahiyatçılar mülakattan geçirilmezken Alevilerin mülakata alınması ile birlikte bir bakan danışmanının TRT adına karar verici olması da eleştirilere neden oldu.

Alevi Karaşar aşiretine mensup olmanın ve FETÖ’nün çakma Alevi dernekleri kurdurduğu günlerde Bektaşi Vakfı adında bir vakıf kurmasının ötesinde Alevilikle bir ilgisi bulunmayan Özzeybek’in hangi yetkinliğiyle böyle bir mülakat açtığı merak konusu.

Özzeybek’in kurduğu vakfa Bektaşi adını koyması da ilginç. Zira Bektaşi Vakfı kurduğuna göre kendisinin Bektaşi olması gerekir diye düşünüyor insan. Özzeybek’in hangi Bektaşi babasından icazet aldığı da bilinmiyor. Geçmişte DYP, ANAP, Türkiye Partisi, CHP ve son durak olarak AKP’de politika yapan Özzeybek’in FETÖ ile yakın muhabbeti de biliniyor. Hüseyin Gülerce ve Ekrem Dumanlı ile ilişkileri ortaya çıkan Özzeybek, bir söyleşisinde Numan Kurtulmuş’un partisinden de davet aldığını belirtmişti. Özzeybek’in MHP’ye dümen kırmamış olmaması ise hayret verici.

Mülakata çağrılan Alevi akedemisyenlerden bazıları gitmeyi reddederken bazıları da “Biz çıkmazsak İlahiyatçıları bizim adımıza çıkaracaklar” diye konuştular.

Editör: Yadigar Hanım