Binlerce İstanbullu koşuya katıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ‘İstanbul Senin, Durma Koş!’ sloganıyla düzenlenen Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nun halk koşusu başladı.

Binlerce İstanbullu koşuya katıldı

Maratonda bu yıl parkur rekoru kırıldı. Erkeklerde birinci olan Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet parkur rekorunu da kırdı. 

Maratonda parkur rekoru kırıldı. Erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet parkur rekorunu kırarak kazandı.Kadınlarda ise Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu maratonu birinci olarak tamamladı. Birinciler 50 bin dolar kazandı. İkinciler 25 bin dolar, üçüncüler ise 15 bin dolar kazandı.

42 km erkekler

1. Daniel Kipkore Kibet (Kenya) - 2:09:44
2. Yitayal Atnafu Zerihun (Etiyopya) - 2:09:57
3. Peter Kwemoi Ndorobo (Kenya) - 2:10:09

42 km kadınlar

1. Hirut Tibebu (Etiyopya) - 2:23:40
2. Tigist Abayechew (Etiyopya) - 2:24:15
3. Maurine Chepkemoi (Kenya) - 2:24:16

Sabah saatlerinde başlayan maratonda 140 bin kişi koştu. Koşu, Dolmabahçe'deki Vodafone Park önünde son buldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem İmamoğlu, "Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir coğrafya yok. Bu sadece memleketimize ve şehrimize nasip olmuş. Birazdan Asya'dan Avrupa'ya geçiş yapacağız. İçi barış, sevgi, huzur dolu bir koşu ruhu var burada. Tekerlekli sporcularda eşlik ediyor. Spor; ruh ve psikoloji demek. Bu güzellikleri kapsayan koşu hem şehrimize hem ülkemize barış getirsin. Bu aynı zamanda bir iyilik koşuşu. Bütün iyilikler centilmenlik ruhu ile atacağız her adımda karşılık bulmasını diliyorum. Bu güzel maratonun dünyanın en iyi 3 maratonundan biri olmaya doğru koşmasını umut ediyorum" diye konuştu.

Dünyada iki kıtayı birleştiren ilk ve tek maraton olma özelliğini taşıyan Vodafone 41'inci İstanbul Maratonu saat 08.45'te tekerlekli sandalye yarışı ile başladı. Organizasyonda, 09.00'da 42K yarışının startı verildi. 33 bin koşucunun yer aldığı 15K koşusunun başlangıcı ise 09.15'te yapıldı. Organizasyonda son olarak yaklaşık 100 bin kişinin yer aldığı halk koşusunun startı ise  09.45'te verildi. Yarışlar havadan da görüntülendi.

YORUM EKLE