Erdoğan 'yeniden çalışın' talimatı vermişti: Spor yasası sil baştan!

Erdoğan’ın ‘yeniden çalışın’ talimatını verdiği spor yasası için yeniden hazırlıklara başlandı.

Erdoğan 'yeniden çalışın' talimatı vermişti: Spor yasası sil baştan!

Yasa teklifiyle ilgili kulüplerin talepleri dinlenecek ve önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunulacak.

Türkiye Gazetesi’nden Ebru Karatosun’un haberine göre, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yeniden çalışın’ talimatının ardından AKP, daha önce taslak metin hâline dönüştürdüğü spor kanunu için yeniden hazırlıklara başladı.

YOL HARİTASI BELİRLENECEK

Edinilen bilgilere göre AKP kurmayları, bugün Meclis’te Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile bir toplantı gerçekleştirecek. AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan’ın başkanlığında yapılacak toplantıda kulüplere mali şeffaflık getirmek üzere hazırlanan, yönetici, menajer ve oyunculara sınırlamalar getiren kanun teklifiyle ilgili kulüplerin talepleri dinlenecek ve önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunulacak.

YENİ DÖNEMDE ÖNCELİKLİ KONULAR ARASINDA

AKP, ekim ayına kadar söz konusu spor kanunuyla ilgili yürüttüğü çalışmaları tamamlamayı planlıyor. AKP kurmayları, spor yasasının Meclis açıldıktan sonra gündeme gelecek ilk konular arasında olduğunu ifade ederek “Spor kulüplerine yönelik yeni bir düzenleme yapacağız. Bu kulüpleri dernek statüsünden çıkaracağız. Çalışmalarımız tamamladıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanı’mıza sunacağız” dedi.

TASLAKTA NELER VAR?

Daha önce hazırlanan taslakta, kulüplerin anonim şirket gibi yönetilmesi ve denetiminin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılması öngörülmüştü. Taslakla yöneticilerin kendi dönemlerindeki borçlarından sorumlu olması üzerinde durulmuştu. Ayrıca, kulüplerin borçlanması, temlik edilmesi gibi hususlara da belirli sınırlamalar ve zorlaştırmalar getirilmesi, Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) bağlı Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) gibi kurulların yeniden düzenlenmesi planlanmıştı.

Yine; taslakta, menajerlik sisteminin yeniden düzenlenmesi, futbolcularla yapılacak menajerlik sözleşmelerinin iki seneyle sınırlandırılması, menajerlerin hem futbol kulübü hem de oyuncu ile sözleşme imzalayamaması ve çifte komisyon ücreti alamaması konusunda düzenlemeler yer almıştı.

YORUM EKLE