Süleyman Soylu'ya mahkemeden MHP şoku geldi.

İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla emekliye sevk edilen Jandarma Kurmay Albay Yusuf Kelleli'nin açtığı davada karar.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli değişimler olmuştu. FETÖ’nün hedefe koyduğu subaylar etkin görevlere getirilmişti. Ama bu durum uzun sürmedi. Ne olduysa 2016 yılından itibaren sistemli bir şekilde bugüne kadar binlerce albay emekliye sevk edildi.

Odatv'den Can Özçelik'in haberine göre, Terfi sırasında olmalarına rağmen kendilerinden daha aşağıda olan subaylar rütbe alırken FETÖ’nün kumpasına uğramış subaylar bir bir emekli oldu.


Jandarma Kurmay Albay Yusuf Kelleli 2019 yerel seçimlerinde MHP'den Antalya Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı da olmuştu...

Bu subaylardan biri Jandarma Kurmay Albay Yusuf Kelleli’ydi. Balyoz kumpasıyla hapis yatmış ama FETÖ ile mücadeleyi hiç bırakmadan sürdürmüş, 59 takdirname ve ödül almış bir subay.

Kelleli’nin bu mücadelesi 2018’de emekliye ayrıldığı için bitti.

Ama o tarihten sonra hukuk mücadelesi başladı. Albay Yusuf Kelleli, emekli edilmesini “takdir yetkisinin ölçüsüz kullanıldığını” belirterek dava açtı.

Kelleli’nin avukatlığını da yine kendi gibi rütbe alması gerekirken emekli edilen 15 Temmuz Gazisi emekli Kurmay Albay Güven Şağban yaptı.

3 yıl süren ve Aydın İdare Mahkemesi tarafından görülen dava sonuçlandı.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Yusuf Kelleli’nin emekliye sevk edilmesini hukuka uygun olmadığını vurgulayarak emeklilik işleminin iptaline karar verdi.

Mahkeme ayrıca Kelleli’ye yoksun kaldığı parasal hak kayıplarının da yasal faiziyle verilmesine hükmetti.

İşte o tarihi kararda şu ifadeler kullanıldı:

“Davalı idareler tarafından takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gerekleri ile eşitlik ilkesine uygun kullanılmadığı ve dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Hukuka aykırılığı tespit edilen dava konusu işlem nedeniyle uğranılan parasal hak kayıplarının davalı idareler tarafından hesaplanarak (maaş vs. parasal haklar) dava tarihi olan 10 Ekim 2018 tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davalı idareler tarafından mükerrer olmamak üzere davacıya ödenmesi gerekmektedir. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, işlem nedeniyle davacının yoksun kaldığı parasal hak kayıplarının dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davalı idareler tarafından davacıya ödenmesine, oy birliğiyle karar verilmiştir.”

ZAFER PARTİLİ SEVDA ÖZBEK TÜRK AİLELERİNİN ENDİŞESİNE DİKKAT ÇEKTİ... ZAFER PARTİLİ SEVDA ÖZBEK TÜRK AİLELERİNİN ENDİŞESİNE DİKKAT ÇEKTİ...

Jandarma Genel Komutanlığı, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, 27 Temmuz 2016'da çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle İçişleri Bakanlığı’na bağlanmıştı.