İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), dün yaptığı açıklamada Brixham bölgesinde su kaynaklı uzun süreli ishale neden olan ‘cryptosporidiosis’ vakalarının 46’ya yükseldiğini ve 100'den fazla kişinin semptom bildirdiğini açıkladı. UKHSA, yaklaşık 16 bin ev ve işyerine, içmeden önce suyu kaynatmalarını tavsiye etti. Vakaların artmasıyla ilgili eleştirilere maruz kalan İngiltere merkezli South West Water (SWW) şirketi, vakalar ve hastalıkla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Müşterilerimizin çoğu cryptosporidium hakkında sorular soruyor. Cryptosporidium, arıtılmamış suda bulunabilen ve su arıtma işleminin bir parçası olarak giderilen yaygın bir parazittir. Tüketildiği takdirde hastalığa ve ishale neden olabilir, ancak suyu önce kaynattığınız sürece içmek tamamen güvenlidir. Brixham'ın Alston veya Hillhead bölgesinde su içtiyseniz ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız, lütfen UKHSA'nın web sitesindeki tavsiyelere uyun.”

Ing-2

“Çocuklarda Görülme Riski Daha Yüksek”

UKHSA, hastalık ile ilgili olarak yayınladığı bilgilendirmede, hastalığın 1 ila 5 yaş aralığındaki çocuklara bulaşma riskinin daha yüksek olduğunu belirtti. UKHSA, hastalığa yakalanmamak için arıtılmamış su içmekten kaçınılması gerektiğinin altını çizerek şu uyarılarda bulundu:

Ruanda'dan Türkiye'ye Göçmen Yağıyor Ruanda'dan Türkiye'ye Göçmen Yağıyor

“Ne yazık ki herkes bu hastalığa yakalanabilir, ancak hastalık özellikle 1 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda daha fazla görülüyor. Bulaşma riski yüksek olan diğer gruplar arasında çiftlik hayvanları veya kirli suyla çalışan kişiler, bebek bezi değiştirenler veya hijyen koşullarının zayıf olduğu ülkelere seyahat edenler yer alıyor. Bağışıklık sistemi zayıf olan her yaştaki kişilerde ciddi semptomlara neden olabilir.”

Suisuyla bulaşan parzit

sağlık

Semptomlar ve Tedbirler

Semptomlar arasında, şiddetli sulu ishal, kusma, mide krampları, mide bulantısı, ateş ve iştahsızlık bulunuyor. Bu semptomlar yaklaşık 2 hafta sürebilir. Hastalık iyileşiyormuş gibi görünebilir ve tam olarak iyileşmeden önce geri dönebilir. Hastalığınız olup olmadığından emin olmanın tek yolu doktorunuz tarafından test yaptırmaktır.

Editör: Habererk Com