Partisinden geçen yıl 1 yıl süreyle geçici olarak ihraç edilen ve ihraç süresi dolan Tanju Özcan, 13 Haziran’da CHP’ye geri döndü. Özcan, geri dönüşün ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sosyal medya üzerinden ‘değişim’ çağrısı yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, paylaşımları partisinde kabul görmeyen Özcan'ın sosyal medya paylaşımlarının parti tüzüğünün ilgili maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle kesin ihraç talebiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı. Özcan, ikinci kez partiden ihraç istemi üzerine Bolu’dan Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne ‘Değişim ve adalet yürüyüşü’ yapacağını açıkladı.

Özcan, yarın başlatacağı yürüyüş öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yürüyüşten vazgeçmesi karşılığında çeşitli siyasi vaatlerde bulunulduğunu öne süren Özcan, "Ben bu yürüyüşü gerçekleştireceğim. Sayın Genel Başkan, ‘Kurultayda aday olmayacağım’ dediği takdirde, ben bu yürüyüşten vazgeçerim” dedi.

"CESUR BİR KARAR VERDİM"

Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi çıkarlarını gözettiğini vurgulayarak, “Bir süre önce cesur bir karar verdim. Değişim ve adalet temalı bir yürüyüşü 3 Temmuz Pazartesi günü, Bolu’dan Ankara’ya, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'ne kadar yürüme kararı aldım. Bu süreç içerisinde bazı şeyler değişir mi diye de bekledim aslında. Acaba genel başkan gerçekleri görür mü? Genel Başkan değişimin kaçınılmaz olduğunun farkına varmış mıdır ama onun emarelerini görmüyorum, tam tersi emareler görüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu ve başarısız ekibi hala yeni kurultayda ‘Nasıl seçilirsiniz?’ derdine düşmüşler” diye konuştu.

"HALA BİRİLERİNİ GÖNDERİP VAZGEÇMEMİ İSTİYORLAR"

Siyasi vaatlerin yürüyüşünü engelleyemeyeceğini dile getiren Özcan, şunları söyledi:

“Balgat’ta fildişi kulelerinden bakıp, hala değişim isteyen kişileri göremiyorlar. Üzülerek söylüyorum bunu. Hala bana birilerini gönderip, bu yürüyüşten vazgeçmem karşılığında çeşitli siyasi vaatlerde bulunuyorlar. Yani onlara da söyledim, tekrar söylüyorum. Beni koltuk meraklısı, koltuk sevdalısı tiplerle karıştırmayın. Ben bu yürüyüşü gerçekleştireceğim. Ben bu yola baş koydum. Vallahi de dönmeyeceğim, billahi de dönmeyeceğim. O yüzden bana siyasi vaatle falan gelmeyin. Siyasi vaatler beni durduramaz.

Halk için kendi koltuk sevdasını bir tarafa bırakıp; ülkesini, çocuklarını düşünerek birinin kendisini yakması gerekiyor. İşte o biri de ben olmaya hazırım. Bunu başından itibaren söylüyorum. Ben Köroğlu’nun torunuyum. Dolayısıyla bu yürüyüşten ölümden başka hiçbir şey beni durduramaz. Kararlı bir şekilde bu yürüyüşü yapacağım.”

"GÖREVİMDEN İSTİFA EDİYOR, OLAĞANÜSTÜ KURULTAY ÇAĞRISI YAPIYORUM"

Yürüyüş kararını sadece Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlık’tan vazgeçmesi halinde iptal edeceğine dikkat çeken Özcan, “Sayın Genel Başkan, yarın itibariyle ‘Ben görevimden istifa ediyorum, olağanüstü kurultay çağrısı yapıyorum, tüzüğü demokratik bir hale getirmek için arkadaşlarım bir çalışma yaptılar, bunu kamuoyuyla paylaşıyorum ve kurultayda aday olmayacağım’ dediği takdirde, ben bu yürüyüşten vazgeçerim. Demezse sonuna kadar, inceldiği yerden kopar" ifadelerini kullandı.


FOTOĞRAFLI


DHA-Politika - Türkiye-Bolu / Merkez - Oğuzhan EKE

Editör: Yadigar Hanım