6'lı masa, 11. toplantısını İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ev sahipliğinde 26 Ocak’ta gerçekleştirecek. Toplantı öncesinde, İYİ Parti, “Altı partinin milletvekili adaylarının dağılımı, incelemesi, pazarlıkların yürütülmesi” amacıyla kurulacak komisyon için partilerden komisyonda görev alacak isimlerin bildirilmesini istedi. Komisyona teşkilattan sorumlu başkan yardımcılarının katılması bekleniyor. 

İTTİFAK PUSULASI OLUŞTURULACAK, MİLLETVEKİLİ KONTENJANLARI BELİRLENECEK

Komisyon, 81 ilde kamuoyu yoklamaları yaparak altı partinin durumunu ortaya çıkaracak. Toplanan veriler ışığında ittifak pusulası altında oluşturulacak listeler ve hangi parti adaylarının hangi listeden aday gösterileceği, baraj sorunu olan partilere seçilebilecek kaç milletvekili kontenjanı verileceği saptanacak. 26 Ocak’ta yapılacak toplantıda “ortak politika metni” de liderlerin değerlendirilmesine sunulacak. 30 Ocak’ta da üzerinde uzlaşılan metin kamuoyuyla paylaşılacak. 

ÖNCELİK ORTAK POLİTİKA METNİ VE YOL HARİTASI

6’lı masanın ortak metninin açıklanacağı etkinlikte mekân değişikliğine gidildi. Bu kez önceki açıklamaların yapıldığı Bilkent Konferans Merkezi yerine izleyici alanı daha geniş olan Atatürk Spor Salonu seçildi. Son toplantıda bildiride yer verilmesine karşın 6’lı masa, ortak aday müzakeresine başlamadı. Kulislere yansıyan bilgilere göre, öncelik “Ortak politika metni ve yol haritası”na verilecek. Metinlerin “ortak adayın sınırlarını da belirleyeceği” gerekçesiyle adayın seçilmesi bir sonraki safhaya bırakıldı. 

‘GÖRÜŞ AYRILIĞI’ SÜRÜYOR

Kulislere yansıyan bir diğer bilgiye göre, “İYİ Parti ile CHP arasında aday konusundaki görüş ayrılığı” giderilemedi. Söz konusu “müzakerelerin dondurulduğu” belirtilirken “şubatta ortak aday konusunun yoğun şekilde tartışılması” bekleniyor. 

Editör: Yadigar Hanım