Adana'nın Karataş İlçesi'nde yer alan 'Öyküm' adlı otel, yaklaşık 3 ay önce çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Tadilat nedeniyle otel, yaz sezonuna da 'kapalı' olarak girdi. Bu durum, dolandırıcılar tarafından fırsata dönüştürüldü.

Akşam Gazetesinden Soner Kan’ın haberine göre, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, otelin ismini kullanıp, hazırladıkları sahte ilanları internet üzerinden; "Ağustos ayına özel; kişi başına 350 lira yerine sadece 250 lira" ilanlarıyla yüzlerce kişiyi ağına düşürdü.

İlanda yer alan telefon numaraları üzerinden dolandırıcılarla bağlantı kuran vatandaşlar, 1 Ağustos sonrasına rezervasyon yaptırarak ücreti de kendilerine verilen banka hesabına peşin olarak yatırdı. Dolandırıcılık ise, rezervasyon yaptıran ve otelle ilgili bilgi almak için zanlılarla bağlantı kurmaya çalışan tatilcilerin, aradıkları numaraya ulaşamaması ve bu numaranın kullanım dışı bırakılmasıyla ortaya çıktı.

Polis, ardı ardına gelen ihbarlar üzerine kapsamlı bir soruşturma başlattı. Dolandırıcılarsa yine internet yaptıkları açıklamada, "Birçok kişi bize ulaşamadığını veya neden yeni açılış yaptığımızı soruyor. 25 Nisan'da çıkan bir yangın nedeniyle tüm elektrik kablolarımız hasar gördü ve 3 ay süren tadilat sonrasında otelimiz ancak açılış yapabildi. Bu yüzden rezervasyonları Instagram ve WhatsApp üzerinden alabiliyoruz. En kısa sürede bu sorun çözülecek. Bu konu için özür dileriz" denildi.

Öyküm Otel İşletmecisi Hacı Okur, yaşanan bu gelişmelerin ardından konuyu yargıya taşıdı. Okur, "Bu hesaplar üzerinden rezervasyon yapılıp, vatandaşlardan ücret alınmıştır. Ne bu hesap, ne de verilen telefon numaralarıyla herhangi bir ilgim yok" dediği öğrenildi.

Editör: Yadigar Hanım