Ülkü Ocakları kendi imkanları ile önce üç boyutlu yazıcı, sonra dron üretti

Ülkü Ocakları yerli ve milli imkanlarla 'Tulpar' adı verilen bir drone geliştirdi. İlk olarak milli imkanlarla 3 boyutlu yazıcı üretildi. Yapılan 3 boyutlu yazıcıdan da 'drone'un parçaları üretildi. Drone'a Türk mitolojisindeki kanatlı at figüründen esinlenerek, 'Tulpar' ismi verildi.

banner311
Ülkü Ocakları kendi imkanları ile önce üç boyutlu yazıcı, sonra dron üretti

İstanbul Ülkü Ocakları gerçekleştirilen üretimi twetter hesabından duyurdu. Duyuruda “Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Sn. Sinan Ateş’in talimatları doğrultusunda Bilim ve Teknoloji Birimimiz, Ülkü Ocakları Bilim ve Teknoloji Birimi ile birlikte çalışarak yerli imkanlarla Tulpar isimli “Drone” üretti.” denildi.

Kendine özgü bir kasa tasarımına sahip olan drone, modüle edilebilir özelliğe sahip ve 1 kilogram taşıma kapasitesi bulunuyor.

Drone'u tasarlayan ekip, pervanelerin sabitlenmesini sağlayan ters somunu, 3 boyutlu yazıcıdan üretti. Bu somunları sıkmak için gereken aparat da 3 boyutlu yazıcıyla elde edildi.

Enkaz altında kalanlarla iletişim için planlandı

Projenin, depremlerin hemen ardından telekomünikasyon hatlarının sekteye uğraması ve depremzedelerin telefon irtibatının kesilmesi nedeniyle gündeme getirildiğine işaret eden vakıf yetkilileri, Elazığ'da yaşanan deprem sonrasında hem MHP hem de Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfının bölgede incelemelerde bulunduğunu aktardı.

Yetkililer, Elazığ depreminden sonra incelenen kayıtlarda göçük altında kalan birçok kişinin yanlarında telefon bulunduğunu ancak bunun sadece ışığının kullanıldığını aktararak, "Neden şebeke olarak kullanamıyorlar? Basit bir cevabı var, şebeke çöküyor. Geliştirdiğimiz drone şu özelliğe sahip, üzerinde bulunan Wi-Fi ağı ile göçük binanın üzerine giderek hattı aktif hale getirebiliyor. Enkaz altındaki insanlar da telefonlarıyla Wi-Fi kullanarak bir arayüze aktarılıyor. Oradan da kurtarma ekipleriyle iletişim kurulabiliyor."

"Tulpar drone"un mevcutlara oranla 7-8 kat daha düşük maliyette üretildiğini belirten vakıf yetkilileri, ürünün gelişime açık olduğunu ancak şu an hedefin sadece enkaz altında bulunanların kurtarılması için ağ oluşturmak olduğunu belirtti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.