Antalya'da meydana gelen teleferik kazasıyla ilgili 36 sayfalık iddianamenin detayları belli oldu.

TRT Haber’in ulaştığı iddianamenin detayları şöyle: İddianameye göre tutuklu şüphelilerden dönemin ANET Genel Müdürü Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de aralarında bulunduğu 12 kişiden 7'si asli, 5'i tali kusurlu bulundu. Savcı, bakım tarihi döneminde yetki devrinin gerçekleşmiş olmasının sorumluluğu ortadan kaldırmadığına kanaat getirdi ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ü de asli kusurlu buldu.

İddianamenin detaylarında devrilen direği tutan cıvataların sıkı olmadığı, elle bile çevrilerek açılabildiği tespitine yer verildi. Cıvataların üzerinde korozyon olduğu da belirlendi. Yıkılan direğin üzerinde takılı bulunan makara sisteminin iç kısmının yıpranmış olduğu belirtildi.

Hazırlanan iddianamede, ihmaller zinciri ve işleyişteki eksiklikler gözler önüne serildi. Onlardan biri de yüklenici firma olan Mega Tower AŞ'nin bakım onarım ve teknikten sorumlu 3 kişinin ustalık ve yetkinlik belgelerinin olmamasına rağmen çalıştırılmalarıydı. Bu da iddianamede yer aldı.

Kütahya'da Feci Kaza: 3'ü Ağır 14 Yaralı Kütahya'da Feci Kaza: 3'ü Ağır 14 Yaralı

MEKANİK BAKIM GÖREVLİSİNİN GARSON OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Mekanik bakım görevlisi olarak kazadan 3,5 ay önce şirkete başlayan Orhan Karaoğlan'ın asıl mesleği garsonluk olduğu ortayı çıktı. Diğer bir bakım görevlisinin de lise mezunu olduğu ve bakım konusunda herhangi bir eğitiminin olmadığı, işi usta-çırak ilişkisiyle öğrendiği yer aldı.

Üst istasyon otomasyon sorumlusu Suphi Kaplan'ın da konuyla ilgili hem eğitiminin hem de belgesinin olmadığı belirtildi. Bu durum savcı tarafından yaşanan kazanın ana nedenlerinden biri olarak kabul edildi.

KAZADAN ÖNCE AKSAKLIK YAŞANDIĞI BİLDİRİLMİŞ

Kazadan hemen önce yolcular tarafından sistemde bir aksaklık olduğu yetkililere bildirildi. Sistem durduruldu ancak herhangi bir işlem yapılmadan kısa süre sonra yeniden çalıştırıldı. Kabinler şiddetli bir şekilde sallandı ve kaza meydana geldi.

Kaynak: Habererk