Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, hakem atamaları ile ilgili yeni bir karar aldıklarını belirterek, "İnsan inisiyatifini ortadan kaldırdık" dedi.

TFF 2023-2024 sezonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Yaz Semineri Riva’da Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde başladı. Açılış töreninde önemli açıklamalarda bulunan Büyükekşi, yeni sezonunun 11 Ağustos'ta başlayacağını hatırlatarak, "Yeni sezon büyük bir çekişmeye ve heyecanı yüksek maçlara sahne olacak. Tüm hakemlerimizin sezon boyunca görev alacakları karşılaşmaları başarıyla yöneteceğine inanıyorum. Yeni sezona yeni bir MHK başkanı ve yeni kurul üyeleri ile giriyoruz. Geçtiğimiz dönem MHK Başkanımız olan Lale Orta’ya ve MHK üyelerine vermiş oldukları hizmetlerden ötürü teşekkür ederim. 42 yıl boyunca verdiği hizmetlerle Türk futbolunun ve hakem camiasının değerli bir ismi olan yeni MHK Başkanımız Ahmet İbanoğlu’na ve tüm MHK üyelerimize görevlerinde başarılar diliyorum" diye konuştu.

YENİ DÖNEMDE HAKEMLER DİJİTAL SİSTEMLE ATANACAK

Sürdürülebilir başarı için Hakem Akademisi'ni kurduklarını, bu akademide en alt seviyeden en üst seviyeye bütün hakemlerin UEFA kriterlerinde eğitim aldığını ifade eden Büyükekşi, şunları söyledi:

"Akademimizde ayrıca hakem izleme, mentörlük, mental ve fiziksel sağlıkların izlenmesi, en iyi hakem adaylarının bulunması ve sürekliliğin sağlanması ile yabancı dil eğitimleri veriliyor. Dünya hakemliğinin en önemli isimlerinden Hugh Dallas’ı TFF Hakem Danışmanı, Pawel Gil’i ise, TFF VAR eğitim danışmanı olarak göreve getirdik. Saha ve VAR hakemliğini birbirinden ayırdık. VAR hakemliğinde uzmanlaşmaya giderken VAR hakem kadromuzu genişlettik. Hep eleştiri konusu olan hakem atamalarında insan inisiyatifini ortadan kaldırdık. Dijital hakem atama sistemini uygulamaya koyduk. Her maçın hakemi temel kriterler ve performans kriterleri olmak üzere toplam 41 kritere dayanan algoritma ile atanıyor. Yeni sezonda ise VAR hakemleri de algoritma ile atanacak. Algoritmaya takımların istatistikleri de girilecek. Böylece maçların zorluk dereceleri de verilerle daha detaylı takip edilecek."

SOSYAL MEDYA HAKEMLERİ YIPRATIYOR

Göreve geldikleri ilk günden beri hakemlerin değil futbolun konuşulması çin çaba gösterdiklerini ifade eden Büyükekşi, "Sözel gözlemci raporlarından veri analizi yapabilen sayısal rapor uygulamasına geçtik. Kulüp yöneticilerinin, teknik adamların ve futbolcuların hakemlerimizi baskı altına almayı amaçlayan açıklamalarını engellemek amacıyla yeni bir talimat çıkardık. Caydırıcı cezalar getirdik. Federasyon olarak, dil, eşit, şeffaf ve tarafsız yönetim anlayışı ile tüm kurullarımızla birlikte Türk futboluna güveni hep birlikte inşa edeceğiz. Hakemlerimizin de insan olduğunu, hata yapabileceklerini unutmayalım. Önemli olan kasıt gözeterek bir hatanın yapılmaması. Sosyal medyanın futbol üzerinde, olması gerekenden daha büyük bir etkisi var. Hakemlerimiz tarafından yapılan en küçük hata ya da tartışmalı bir pozisyon, anında yıpratıcı ve haksız bir gündeme dönüşüyor. Bunun sonuçları ne Türk futbolu için ne de hakemlerimiz için fayda üretmiyor. Aksine hakem performanslarını kötü etkiliyor. Hakemlerimiz Avrupa’da çok başarılı maçlar yönetiyor. Çünkü büyük takım baskıları ve sosyal medyanın yıpratıcı eleştirilerini orada hissetmiyorlar" ifadelerini kullandı.

"HAKEM AKADEMİSİ İLE ALT YAPIYI GÜÇLENDİRECEĞİZ"

TFF Merkez Hakem Kurulu'nun yeni başkanı Ahmet İbanoğlu da bedensel ve zihinsel gelişim için teknolojiden daha fazla yararlanacaklarına dikkat çekti. Modern teknolojinin futbolun bütün alanlarına katılması gerektiğine işaret eden İbanoğlu şöyle devam etti:

"Hakem dünyası olarak endüstriyel futbolun hızla gelişmesine ayak uydurmak çok çalışarak hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Modern teknolojinin futbolun diğer kesimlerine katkısını bünyemize gecikmeksizin katmamız gerekiyor. Ancak önümüzdeki uzun periyotta hem teknolojik hem de kendi içimizde sağlayacağımız dayanışma ile mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Elde edilen verileri takip edeceğiz. Maç hazırlıklarını belli bir plan dâhilinde daha profesyonel yapacağız. Bu planın sağlıklı işlediğinden emin olacağız. Her maç sonu analizini veri havuzuna aktarıp diğer maçlar için kullanacağız. Bu veriler ile hem bireysel hem de grup olarak gelişimimizi takip edeceğiz. Hakem Akademisi sayesinde de alt yapımızı güçlendirecek üst yapıya güçlü hakemler taşıyacağız. Bu kapsamda UEFA Hakem Konvansiyonunu sıkıca takip edeceğiz. Bu çalışmalar için şüphesiz profesyonel kadrolara ihtiyacımız olacak. Bu kadro da UEFA çapında kendini kanıtlamış çalışma arkadaşlarımız olacak. Bu çalışma arkadaşlarımız Hakem Eğitim Danışmamız Hugh Dallas, Yardımcı Hakem Eğitim Danışmanımız Tarık Ongun, VAR Danışmamız Pawel Gill, Fitness Danışmamız Werner Helsen olacak."

HÜSEYİN GÖÇEK VE SUAT ARSLANBOĞA'YA PLAKET

Programda saha hakemliğini bırakarak VAR hakemliğine geçen Hüseyin Göçek ve Suat Arslanboğa'ya plaket takdim edildi.

Hüseyin Göçek, meslek yaşamına ilişkin kısa anekdotlar anlatarak, "27 sene geçmiş. 27 senede onurum ve şerefimle yaptığım hakemliği bırakıyorum. Yıllarca Türk hakemliğini gururla temsil ettim. VAR hakemliğini kulvar değişikliği olarak görüyorum. Orada da elimden geleni yapacağım. Beraber görev yaptığım hakem arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aileme de teşekkür ediyorum. Bu sene hakemlerin değil futbolun konuşulduğu bir sezon olmasını diliyorum" diye konuştu.

Suat Arslanboğa da 27 yıl önce başladığı mesleğinde şu anki duruma geldiği için şanslı olduğunu kaydederek, "Bu kararı geçen sezon devre arasında almıştım. Başkan Büyükekşi, kendisi yarım sezon daha devam etmemi istedi. Hakemlik yapmama vesile olan anneme, kardeşlerime ve rahat bir şekilde hakemlik yapmamızı sağlayan aileme çok teşekkür ederim. Tüm amacımız onurlu bir şekilde veda etmekti" dedi.

Açılış törenine TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, yönetim kurulu üyeleri, eğitmenler ve hakemlerin yanı sıra davetliler katıldı.

DHA

Editör: Yadigar Hanım