Shiftdelete.net/ Yiğit Can Polat

Ülkemizde de belirli bir fiyat aralığındaki elektrikli araçlar, geleneksel modellere kıyasla avantajlı bir konuma sahip olmak için yüzde 10 ÖTV ile destekleniyor. Elektrikli araçlar da, çevre dostu özellikleriyle birçok ülkede teşvik edilmekte ve popülerlik kazanıyor.

Ancak, Togg C-SUV modeli 1 milyon 500 bin TL’nin üzerinde bir fiyata sahip olduğundan, vergi avantajından faydalanamııyor. Gücü 160 kW’nin altında olan ve net fiyatı 700 bin TL’yi geçmeyen araçlar için yüzde 10 oranında vergi uygulanırken, bu kararla birlikte matrah 1 milyon 250 bin TL’ye yükseltilmiştir. Gücü 160 kW’nın üzerinde olan ve net fiyatı 1 milyon 250 bin TL’yi geçen araçlar ise yüzde 40 ÖTV’ye tabi olacak.

Son yapılan düzenlemeyle birlikte, motor gücü 160 kW’ın üzerinde olan araçlar için uygulanan yüzde 50 ÖTV sınırı, 750 bin liradan 1 milyon 350 bin liraya çıkarıldı. Fiyatı 1 milyon 350 bin TL’yi aşan araçlar için ise ÖTV oranı yüzde 60 olarak belirlendi. Bu değişiklik, döviz kurlarındaki artışın etkisiyle matrah limitlerinin değiştiği otomobillerin fiyatlarında bir indirime neden olabilir.

Henüz resmi kaynaklar tarafından doğrulanan bir fiyat açıklaması olmamakla birlikte, mevcut düzenlemeler neticesinde tahmin edilen fiyatın 850 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişeceği bekleniyor.

Editör: Bumin Kağan Muti