Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası sigorta şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantıda trafik sigortasında düzenlemeye gidilen yapısal dönüşüm adımları anlatıldı.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Zorunlu Trafik Sigortası tarifesinde 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere kapsamlı bir güncellemeye gidildiğini belirterek, yapılan tarife değişikliği sonrası poliçe üretimini yakından takip ettiklerini kaydetti. Trafik poliçe primlerinin sürdürülebilir bir hale gelmesi için çalıştıklarını ifade eden Erdoğlu, "Kişi bazlı poliçe, tahkim sisteminde iyileştirme, doğrudan tazmin gibi yapısal reformlarla sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Bu kapsamda üzerinde çalıştığımız yeni düzenlemeleri en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Kamu yararı gözeterek attıkları adımlarla sektörü ve ekonomiyi büyütmeye devam edeceklerine değinen Eroğlu, "Finansal mimaride sigorta çok önemli bir yer teşkil ediyor. Sadece ekonomik yatırımların korunmasına ve devamlılığına verdiği teminat değil, aynı zamanda ihtiyaç duyulan finansmanı da sağlıyor. Hazırlanmakta olan Vizyon Belgesi kapsamında yüzde 5 olan sigorta payının ve yüzde 1.5’lik sigortalanma oranının artması için ürün çeşitliliğine ihtiyaç duyuluyor. Düşük sigortalılık oranı aynı zamanda birçok fırsatı içinde barındırıyor. Düzenleyici otorite olarak riskleri yakından izleyip analiz ederek hızlı aksiyon alıyoruz. Hayata geçireceğimiz yapısal dönüşüm adımlarıyla sektörde sürdürülebilirliği, istikrarı ve öngörülebilirliği sağlamayı hedefliyoruz. Böylece, tüm yatırımcıların ihtiyaç duyduğu güven ortamını sağlamış olacağız.”

Aksigorta, Allianz, Axa Sigorta, Eureko, Generali Sigorta, Groupama, HDI Sigorta, Mapfre, Nippon, NN Hayat Emeklilik, Orient Sigorta, Ray Sigorta, Sompo Sigorta, VHV Sigorta ve Zurich Sigorta’nın uluslararası temsilcileri ve Türkiye yöneticilerinin katıldığı çevrim içi toplantıda, yaşanan sorunlara karşı çözüm odaklı yaklaşım vurgusu yapıldı.

Editör: Yadigar Hanım