Sosyal medya hesabından cihatçı militanlara övgüler yağdıran paylaşımlar yapan TRT Diyarbakır Bölge Müdürü Hamit Yaz, TRT Radyo Dairesi Başkanlığına atandı.

Sosyal medya hesabı üzerinden de cihatçıları öven ve destekleyen paylaşımlarda bulunan Hamit Yaz, ilk olarak TRT Kurdî Bölge Müdürlüğü'ne, daha sonra da TRT Diyarbakır Bölge Haber Müdürlüğü'ne getirildi. Hiçbir mecrada özgeçmişini paylaşmayan Hamit Yaz’ın daha önce tapu müdürlüğünde görevli olduğu ortaya çıktı. Hamit Yaz'ın bu ataması liyakat konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

Hamit Yaz'ın özellikle bölge temsilciliği görevini sürdürürken AKP’li çok sayıda milletvekili, parti yöneticisi ve kayyumluk da yapan Valileri programına konuk etmesi ve bu kişilerle yakın ilişkisi dikkat çekiyor.

TRT’nin yeni Radyo Dairesi Başkanı Hamit Yaz, sosyal medya paylaşımlarında cihatçı militanlara desteğini gizlemedi. Yaz, 2014 yılında yaptığı ve önceki gün sildiği gönderisinde silahlı cihatçı militanını paylaşarak, “Dava bilinci ve adanmışlık hali… Bu görüntüye ancak zafer yakışır” ifadelerini kullanmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün saldırıya uğrayan büstünü de paylaşan Hamit Yaz, “Ve heykel savaşı başladı. Kutsalınız heykel olursa İbrahim’in devirdiği bir gün mutlaka devrilir” ifadelerine yer vermişti.

trt-de-skandal-atama-cihatci-guzellemesinden-radyo-daire-baskanligi-na-1042753-1.

trt-de-skandal-atama-cihatci-guzellemesinden-radyo-daire-baskanligi-na-1042754-1.

Editör: Yadigar Hanım