2020 Büyük Hun Türk Kurultayı İptal Edildi!

Macaristan’ın tarihi Bugaç Yaylası’nda her yıl Ağustos ayında “Ataları Anma Günü” sloganıyla düzenlenen Hun-Türk Kurultayı koronavirüs pandemisine takıldı.

banner311
2020 Büyük Hun Türk Kurultayı İptal Edildi!

Macar Turan Vakfı Başkanı Andras Zsolt Biro’nun yaptığı Türkçe açıklamada “Saygıdeğer Türk dünyası soydaşlarımız ve kardeşlerimiz çok kıymetli takipçiler;

Üzülerek belirtmek isteriz ki Macar Hükümeti’nin ve uzman kadroların uzun süren çalışmaları ve araştırmaları sonucunda vardıkları karar şu yöndedir:

Bu salgın sürecinde 2020 Büyük Hun Türk Kurultayı'nın organize edilmesi Macar vatandaşları ve kardeş ülkelerden gelecek olan misafirlerimiz açısından büyük risk taşımaktadır. Bundan ötürü Ağustos ayında bayram havasında organize edilmesi planlanan kurultayın iptaline karar verilmiştir.” dedi.

Andras Zsolt Biro açıklamasına şöyle devam etti “Son birkaç ay içerisinde hükümet ve devlet yetkilileri ile yaptığımız koordineli çalışmalarla birlikte durumun iyiye gitmesi yönünde taşıdığımız büyük umut ile her şeye rağmen Büyük Hun Türk Kurultayı'nın aksatılmadan bu sene tekrar gerçekleşmesi adına hiç durmadan gece gündüz hazırlıklar yapıldı. Programın kazasız belasız gerçekleşmesi için Turan Vakfı çalışanları büyük fedakarlıklar göstererek ellerinden geleni yapma konusunda büyük gayretler ve fedakarlıklar gösterdiler.

Programın düzenlenecek Bugaç belediye başkanıyla yaptığımız görüşmelerde de halkın bu salgın sürecinde gelecek olan binlerce misafiri planladıkları şekilde misafir edememe endişeleri tarafımıza bildirildi.

Bizler de hükümetin yazılı olarak elimize ulaştırmış olduğu uzman raporlarında yazılanları göz önünde bulundurarak bu sene yapmayı planladığımız kardeşlerin buluşması Türklerin bayramı Büyük Hun Türk Kurultayı'nın kalbimizde büyük acılar ile iptaline karar verdik.”

Biro açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı “Türklerin büyük bayramı olan Hun Türk Kurultayı'nın bu sene iptal edilmesi hepimizi derinden yaralamıştır bunun farkında ve bilincindeyiz.

Lakin kültürümüzün, töremizin, ananelerimizin devamı için yerimizde oturacak ve bekleyecek değiliz. Hiç durmadan kararlı bir şekilde Macar Turan Vakfı olarak çalışmalarımıza ara vermeden, aksaklıklar yaratmadan tüm gücümüzle bu ideale bu ideolojiye bu büyük kızıl elma ülküsüne doğru emin adımlarla yürüyeceğimizi siz değerli kardeşlerimin bilmesini isterim.

Hepinizi tekrar birer birer selamlar, kucaklar ve en derin muhabbetlerimle tanrıya emanet olmanızı temenni ederim.”

Sol: Ahmet Aytaç Sağ: Macar Turan Vakfı Başkanı Andras Zsolt Bir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.