Türkiye ve Suriye arasında başlayan normalleşme süreci Orta Doğu basınında dikkatle takip edilirken, Lübnaan basınından flaş bir iddia haberi geldi. Türkiye ve Esad yönetimi arasında 11 yıl aradan sonra normalleşme adımları atılırken Lübnan’ın Al-Akhbar Gazetesi, Türkiye’nin Suriye’den askerlerini çekme planı yaptığını yazdı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la bir araya gelebileceğinin sinyalinin vermesinin ardından Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, aralıkta Moskova'da Suriyeli ve Rus mevkidaşlarıyla görüşmüştü. 11 yıl aradan sonra Şam yönetimiyle ilk resmi temas olan bu görüşme sonrası normalleşme yönünde süreç ilerlerken Esad'dan “Türkiye'yle ilişkilerin normalleşmesi için Türk askerinin Suriye’den çekilmesi” şartı gelmişti.

Geçen hafta Moskova'da Rus basınına konuşan Esad, ise Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu, ancak bunun için Türk askerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Bu gelişmelerin ardından Lübnan gazetesi Al-Akhbar haberinde, "Türkiye, Şam'la normalleşme görüşmelerinin ilerlemesi için taviz vermeye hazır ve Suriye'deki askerlerini geri çekmeyi düşünüyor." ifadelerine yer verdi.

Haberde ayrıca, Türkiye'nin askerleri geri çekmek için bir plan üzerinde çalıştığı ve seçenekleri değerlendirdiğine dikkat çekilirken, Suriyeli muhalif kaynakların bunu doğruladığı bildirdi.

Al-Akhbar, muhalif kaynakların “Türk yetkililer Türk askerinin Suriye'deki varlığının geleceğiyle ilgili çeşitli seçenekler üzerine çalışıyor” dediğini aktardı.

Al-Akhbar, Türkiye'nin konuyla ilgili önerilerini Rus ve İranlı arabuluculara ileteceğini, Tahran ve Moskova'dan Suriye'yi ikna etmesini isteyeceğini de aktardı. Ayrıca “Türkiye'deki seçimlerin sonucu ne olursa olsun Ankara'nın yapılacak anlaşmaya bağlı kalınacağı sözü verdiği de” iddialar arasında yer aldı.

Rusya, normalleşme sürecinin ilerlemesi için dörtlü toplantının yapılması çabalarını sürdürürken Şam'ın, Suriye'deki Türk askerinin çekilmesi yönündeki ısrarından vazgeçmediği belirtiliyor.

Editör: Yadigar Hanım