Türk işadamları arasındaki işbirliği olanaklarını artırmak, karşılıklı alışveriş ve networkingi sağlamak amaçlayan bir süre önce Çin’in Şanghay kentinde kurulan “Turkish Gent’s Network-Türk İşadamları Ağı” genişliyor. Oluşumun İstanbul ayağı da oluşturuldu.

“Turkish Gent’s Network Istanbulgirişiminin koordinatörlüğünü yürüten Metehan Özbenim, faaliyetlerini ve amaçlarını Türk Çin Kültür Derneği bünyesindeki Lotus News’e  anlattı. İlk olarak 2020 yılında 8-10 iş adaamının girişimiyle kurulan derneğin, bugün 200 kişinin katıldığı önemli bir network etkinliğine dönüştüğünü söyledi.

Özbenim, “Söz konusu girişim, Şanghay kentinde mücevher sektöründe hizmet veren Uğur Arzoğulları tarafından 2020 yılında başlatıldı. İlk olarak 8-10 kişiyle başlayan ve her ay düzenli yapılan bu girişim kısa zamanda 200 kişinin katıldığı önemli bir networking etkinliğine dönüştü. Etkinliğe katılacak kişiler, en az üç grup üyesinin tavsiyesi alınarak onaylanıp belirleniyor. Turkish Gent’s Network’ün temel amacı Türk işadamları arasında iletişim ve iş birliği imkanlarını genişletmek. Çin kendine özgü bir ülke. Özellikle Şanghay’da tutunabilmeniz için ya çok iyi bir işinizin olması ya da çok iyi bir eğitim almış olmanız gerekiyor. Burası ABD veya Almanya’da olduğu gibi, oraya bir şekilde giden bir akrabanın davetiyle gidip kolayca iş bulup kalınabilecek bir yer değil. Bu yüzden Çin’e gelmiş olan Türklerin birbirini yakından tanıyıp, mevcut işlerini büyütüp, yeni iş imkanlarını konuşabilmek için bir buluşmaya gerek vardı. Turkish Gent’s Network, bu yöndeki beklenti ve ihtiyaçlara cevap verdiği için kısa sürede büyüdü. Hatta bu buluşmalar Pekin ve Çin’in güneyinde de düzenlenmeye başladı” dedi.

Özbenim, ilkini Koç Müzesi’nde gerçekleştirdikleri Turkish Gent’s Network Istanbul buluşmasına, Koç Holding, Ata Holding, Arzum Ev Aletleri gibi iş dünyasının önemli aktörlerinin yanı sıra Çin’de bulunmuş veya Çin ile ilgili işleri olan çeşitli sektörden işadamları, akademisyen, hukukçu ve STK temsilcilerinden oluşan 23 kişinin katıldığını kaydetti.  

Toplantıda, henüz birbirini tanımayanların tanışıp, birbirinin faaliyet alanı ve hangi konularda bilgi sahibi olduklarını öğrendiğini ifade eden Özbenim, buluşmanın aynı zamanda bir sonraki işbirliği imkanları, ticareti genişletme ve gerektiğinde birbirine iş yönlendirme noktasında önemli bir adım olduğunu söyledi.

Turkish Gent’s Network’in Çin ve İstanbul ayakları tamamlandı. Girişim, şimdi de Endonezya’nın Jakarta kentinde de kuruluşunu sürdürüyor.  Turkish Gent’s Network girişiminin Türk işadamlarının olduğu tüm ülkelere yayılmasının hedeflendiği, bu amaçla ABD ve Avrupa’daki Türkiye’nin misyon temsilcileri ile Türk işadamları ile görüşmeler yapıldığı bildirildi.

Editör: Yadigar Hanım