TARIM-İŞ Sendikasının 21. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, burada yaptığı konuşmada bütün taşeron işçileri ve EYT'lileri kapsayacak şekilde yasa çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Bazı işverenlerin, sahibi oldukları işyerlerinde sendikal örgütlenme istemediklerini vurgulayan Atalay, “Talebimi burada siyasilere, Meclis’e bir daha yineliyorum. İktidarı, muhalefeti, bir grup toplantısında çıkıp desinler ki ‘İşçiyi örgütlendi diye kapının önüne koymayın, işçilere mobbing uygulamayın” diyerek, işçilere işyerlerinde örgütlenmeleri tavsiyesinde bulundu.

Örgütlenmenin olduğu işyerlerindeki iş kazalarında düşüş yaşandığını dile getiren Atalay, şunları söyledi:

“Şimdi ne var Türkiye’nin gündeminde? Vergiyi konuşuyoruz. Diyoruz ki ‘Ocak ayında aldığımız maaşı aralık ayında da verin.’ Vergiyle ilgili geçen hafta bir girişim yaptık. 3-5 senedir konuşuyoruz. Ülkenin gündeminde tutmaya devam ederiz ta ki çözülene kadar. Neyi konuşuyoruz? 2018’de 700 bine yakın taşeron işçi kadroya geçti, KİT’ler kaldı. 70 bin kişi var, bunları kadroya geçirin. Şimdi bunlara ‘tamam’ diyorlar ama bir o kadar daha adam aldılar. Haydi KİT’leri bir ay sonra kadroya geçirdiniz, onun dışında kiralık araçlar, ambulanslar var, aklınıza ne geliyorsa hepsi var. Bunlar kalacak. Yine bunları konuşmaya devam edeceğiz. Talebimiz, bir tane taşeron dışarıda kalmadan hepsini devletin çatısı altına alın. EYT ile ilgili bir tane EYT’li dışarıda kalmadan bu yasayı çıkarın. Geçici işçilerle ilgili sorunun zannediyorum önümüzdeki günlerde büyük bölümünü çözeriz. Bir tane geçici işçi dışarıda kalmasın.”

İşçilerin sorunlarının çözümü için takipçi olacaklarını belirten Atalay, bankaların maaş promosyonlarının güncellenmesi gerektiğini ifade etti.

Editör: Yadigar Hanım