Suriyeli sığınmacı yoğunluğunun en fazla 2. il konumundaki Hatay'da, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sığınmacıların geri dönmemesi durumunda Türklerin bir süre sonra azınlığa düşeceğini söyledi.

Nüfusa oranla Suriyeli sığınmacıların en yoğun olduğu ikinci şehir Hatay'ın Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sığınmacıların geri dönmemesi konusunda Türklerin bir süre sonra azınlığa düşeceğini belirtti.

Hürriyet yazarı Hande Fırat'a açıklamalarda bulunan Savaş, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı'nın ortak masada buluşarak sığınmacı konusunda çözüm bulması gerektiğini belirtti. Savaş, "Şu an Suriyelilere sınırlarımız içinde harcanan para artık Suriye’nin içinde dönüş koşullarının hızlandırılması için harcanmalı. İktidar artık Şam rejimi ile köprü kurmalı. Hiç barışmayız dediğimiz her ülke ile barıştık. Suriye Müslüman bir ülke, Osmanlı döneminde topraklarımızdı, sebebini bile bilmediğimiz savaş nedeniyle iki devlet karşı karşıya kaldı. İktidar bu sorunu çözmeli. Kendi din kardeşlerimizle niye küsüz?" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu'ndan seçim açıklaması Yüksek Seçim Kurulu'ndan seçim açıklaması

Fırat'ın "Peki ya dönmezlerse?" sorusuna yanıt veren Savaş, “Demografik olarak bir süre sonra azınlığa düşeriz. Türkiye en karanlık senaryoyu düşünerek önlem almalı” dedi.

Hatay’ın tarihi özel durumunu da hatırlatarak, “Bir kopma yaşanma tehlikesi mi var?” sorusuna da Savaş, “Hatay, Atatürk’ün emanetidir. En son kopacak yer Hatay’dır. Türkiye’nin bir karış toprağını kimse koparamaz ama uyanık olmak gerekir” yanıtını verdi.

Hatay'da son 5 yılda çiftçi sayısının 36 binden 9 bine düştüğünü belirten Savaş, "Suriyeliler çiftçilik yapmaya başladı. Girdiler çok yükseldi, küçük çiftçiler topraklarını terk etti. Şehir merkezine göç etti. Gettolar oluştu" ifadelerini kullandı.