Türkiye Cumhuriyeti 100. Yaşına doğru ilerlerken hem iktidar hem de muhalefet sessiz duruşlarını bozmuyor. Bu şanlı tarihe yakışacak kutlama programları yapılması gerekirken her hangi bir hazırlık içerisine girilmedi.

Aralarında profesörlerin de bulunduğu Türk milliyetçileri, yaptıkları yazılı bir açıklama ile bu duruma dikkat çekerek Türk Milleti’ne bir çağrıda bulundu.

Aşağıda imzası bulunan bizler, Yüce Türk Milleti'ne sesleniyoruz!

Yüz yıl önce kan ve ateş çemberinden geçerek, yüz binlerce şehit vererek destansı bir mücadeleyle vatanımızı kurtardık ve kayıtsız şartsız Türk Milleti'nin birliğine ve hâkimiyetine dayanan Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduk.

Yüce Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde bütün Türk Milleti'nin olağanüstü gayret ve fedakârlıklarıyla kurulan Cumhuriyet, dünya tarihinin en büyük başarılarından biridir ve birçok devlete de örnek olmuştur.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılındayız.

100 yıl sonra Osmanlıcılık ile siyasal İslamcılık ideolojilerini diriltme heveslileri; rejimi saray istibdadına dönüştürmek, etnik ve dinî/mezhebî ayrımları sistemin esası kılmak çabasındadırlar.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, "milletin çeşitliliğini ve zenginliğini yansıtan" anayasa yapmaktan söz edenlerin ''Milletin birliği ve egemenliğine'' kastettikleri açıktır

Bu girişim ve niyetlere karşı Türk Milletinin koyması gereken tavır net olmalıdır.

Cumhuriyetin kurucu fikri Türk milliyetçiliğinin suç sayılmaya başlandığı son zamanlarda, ülkemizi yönetenler eliyle uygulanan karartmaların en ağırını yaşadığımız ortadadır. Bu karanlığı aydınlatmak vatanseverlerin görevidir. Aksi takdirde tarih bizi de affetmez.

Türk İstiklal Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti, Türk'ün son yüzyıllardaki en büyük mucizesidir. Buna hasımlık edenler, yan gözle bakanlar, değerini anlamayanlar ve de sessiz kalanlar geçip gidecekler; Türk Milleti yeni başarı ve mucizelerle yaşamaya devam edecektir.

Türklük ebedîdir, gerisi teferruattır.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı da, ilkelerinin ve niteliklerinin yüzlerce, binlerce yıl daha yaşaması için verilecek mücadele de kutlu olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene.

Ahmet B. Ercilasun, Prof. Dr.

İskender Öksüz, Prof. Dr.

Ahmet Hamdi Ünal,

Ali Rıza Söğüt, Prof. Dr.

Ali Şanalmış,

Ali Uzunırmak,

Alptekin Yıldırım,

Atila Kaya,

Ayfer Uzunırmak,

Fahri Akman,

Fatih Bozaklı,

Fatma Koç,

Gazi Çevik,

Gökhan Yılmaz,

Hakan Erdem,

Hakan Paksoy,

Harun Meral,

Hasan Gömleksiz,

Prof. Dr. Kemal Aydın

Konuralp Ercilasun Prof. Dr.

Mehmet Alagöz, Prof. Dr.

Mehmet Emin Uyartaş,

Meryem Çünkü Halkacı,

Mesut Güneş,

Mustafa Celepçi,

Osman Yılmaz, Doç. Dr.

Özkul Çobanoğlu, Prof. Dr.

Paşa Kula,

Suat Başaran,

Ufuk Namalan,

Prof. Dr. Vahit Türk.

Vasıf İnanç Duygulu,

Yağmur Tunalı,

Yusuf Özkan. (Yeniçağ)

Editör: Habererk Haber Merkezi