1980’lerin sonunda TRT’de yayınlanan ‘Taş Plaktan Bugüne’ programı ile de geniş kitlelerce tanınan Aksüt, Yahya Kemal Beyatlı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Ahmet Muhip Dranas, Necip Fazıl Kısakürek, Ümit Yaşar Oğuzcan gibi efsane şairlerin şiirlerini de besteleyen bir isimdi. Yahya Kemal’den bestelediği ‘Cânân aramızda bir adındı şiirin gibi hüsn-ü âna unvan’, Necip Fazıl’dan bestelediği ‘Akşamı getiren sesleri dinle gibi eserleriyle tanınan Aksüt, Nida Tüfekçi’nin yürütücüsü olduğu Türk Musikisi Arşiv Kurulu’nda yer alarak müzik mirasımızın bugünlere ulaşmasına çok değerli katkılar sunmuştu.

TRT EKRANLARINDA TANINDI

1932’de Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde doğan Sadun Aksüt, İstanbul Belediye Konservatuvarı, İleri Türk Musikisi Konservatuvarı Derneği ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik dersleri aldı.

Dönemin usta isimleri Şefik Gürmeriç, Kemal Gürses, Hüseyin Sadeddin Arel, Dr. Suphi Ezgi, Laika Karabey ve Emin Ongan'dan dersler alan Aksüt, 1966-1967 yıllarında İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi İcra Heyeti'ne tamburi olarak girdi. 1975’te İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'na öğretim görevlisi olarak atandı.

Aksüt 16 yıl Türk Sanat Musikisi Repertuvar Kurulu Üyeliği görevini de üstlendiği TRT’den 1981’de emekli oldu. TRT repertuvarında birçok bestesi bulunan Aksüt, arşivini İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’ne bağışlamıştı. (Karar – Saliha Sultan)

Editör: Habererk Haber Merkezi