Türkiye Şeker Fabrikaları’ndan alınan Kırklareli’ndeki tarım arazisinin muhalefetin 'beşli çete' olarak nitelediği, iktidara yakın inşaat şirketlerinden Kolin İnşaat'a verildiği ortaya çıktı. 5 stad büyüklüğündeki tarım arazisine asfalt plant tesisi yapmak için başvuran şirket, proje onaylamadan faaliyete geçti.

Birgün gazetesinden Gökay Başcan'ın haberine göre, Kolin İnşaat eskiden Şeker Fabrikaları’na ait tarım arazisinde asfalt plant tesisi açmak çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başlattı. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi Turgutbey köyünde bulunan arazi, 38 bin 338 metrekare büyüklüğünde.

ARAZİ BİRİNCİ ÖNCELİKLİ KORUNACAK ALAN!

Arazi, Çevre Düzeni Planı’na göre "Tarımsal Niteliği Birinci Öncelikli Korunacak Alan" olarak geçiyor. Projenin bedeli 1 milyon 200 bin TL olarak belirleyen Kolin ise faaliyet yürüteceği alanı kiralamış durumda.

Daha önce Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait arazi 2021 yılında verilen özelleştirme kararlarıyla Ankara Doğal Elektrik Üretim A.Ş.’ye devredilmişti. Araziyi enerji şirketinden kiralayan Kolin'in, kira bedelini ÇED dosyasında gizlediği belirtiliyor.

Yılda 432 bin ton üretim yapılacak tesiste saatte yaklaşık 9 kilogram toz oluşacağı aktarılıyor. Öte yandan, proje yıllardır dere kirliliği, renk değiştirmesi, fabrika atıkları, kötü koku, halk sağlığı ve balık ölümleri gündeme gelen Ergene Havza içerisinde yer alıyor.

KIRKLARELİ BAROSU'NDAN SUÇ DUYURUSU

Projeye tepki gösteren bölge halkı, yerel yönetimler ve baro harekete geçti. Kolin’in izin almadan faaliyete geçtiğini belirten Kırklareli Barosu, asfalt şantiyesine ilişkin suç duyurusunda bulundu. Sürecin takipçisi olacaklarını söyleyen Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, “İl Genel Meclis Üyelerimiz ve Kırklareli Barosu ile gerekli girişimlere başladık. İzinsiz ve usulsüz uygulamalarla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Bölgemizden geçen Avrupa Otoyolu Bakım, Onarım ve Yenileme ihalesini alan söz konusu firma hiçbir ruhsat başvurusu yapmadan faaliyet yürütüyor. Gizlice yürütüldüğü anlaşılan ve ilgili kurumların da göz yumduğunu düşündüğümüz bu tesis Kolin İnşaat’a ait” ifadelerini kullandı.

Proje dosyasının 'kopyala-yapıştır' söyleyen Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Göksal Çidem, “Bölgedeki birçok maden faaliyetinin dosyalarında yer alan flora-fauna bölümleri aynen kullanılmış, bu haliyle proje aynen geri teslim edilmeli” dedi. Yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının görmezden gelindiğini belirten Çidem, “Proje alanı Akar özelliği taşıyan Kaynarca Deresi mutlak koruma mesafesindedir. Ancak PTD Kaynarca deresine yer verilmemiş yok sayılmıştır” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım