Türk sinemasının önemli filmlerine imza atmış ünlü senarist Safa Önal 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. 395 senaryosu filme çekilmiş bir senarist olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren usta senarist vefat etti. Safa Önal’ın vefatını, Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile sevenlerine duyurdu; "Türkiye sinemasının duayenlerinden değerli senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal'ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere hepimizin başı sağ olsun. Cenaze bilgileri daha sonra paylaşılacaktır."

“Ünlü senariste Bakan Ersoy’dan da taziye mesajı”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ünlü senarist Safa Önal’ın vefatı ile ilgili paylaşım yaptı; "Sinemamızın değerli ismi, usta senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal'ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum."

17 Aralık 1930'da İstanbul’da doğan usta senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal, yazarlığa 1945'te kısa öyküler kaleme alarak başladı. Senaryosunu yazdığı filmleri arasında; "Vesikalı Yarim", "Ağaçlar Ayakta Ölür", "Ah Güzel İstanbul", "Ah Müjgan Ah", "Dila Hanım", "Tatar Ramazan", "Tatlı Nigar", "Doktor Civanım" gibi pek çok kült film var.

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı