Dans antrenörü Burcu Nergiz, Türkiye Dans Sporları Federasyonu Başkanı Tolga Han Çinkitaş'ın 26 Haziran tarihinde kendisini darbettiğini iddia etti.

Nergiz, başkanlık seçimlerinde kendisine oy vermediği için, kazandığı hakemlik sınavının geçersiz sayıldığını ifade ederek, itiraz ettiğini, dilekçesinin sonunucunu öğrenmek istediğinde ise kolundan tutup savurarak darbettiğini öne sürdü. Aldığı darp raporuyla savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Nergiz, dosyasının arabulucuya gönderildiğini ancak uzlaşmayı kabul etmediğini bildirdi. 

"KOLUMDAN TUTUP BENİ FIRLATTI"

Dans antrenörü Burcu Nergiz,  Çinkitaş'ın, başkanlık seçiminde kendisini desteklemediği için tepki gösterdiğini ileri sürdü. Nergiz, "Bana seçim olduğunu ve 2 oy hakkım olduğunu söyledi. Bana, 'Başkanının yanında hareket edeceksin' değil mi? dedi. Kendisine, 'Çok üzgünüm, iyi ilerlemiyor, size oy veremeyeğim' dedim. O günden bugüne, sınavı kazandığım halde hakem olmamı engelleyip sınavı kazanmayan kişileri hakem yaptı. Ben bu duruma itiraz ettim. 26 Haziran'da dilekçenin sonucunu sorarken, aniden beni kolumdan tutup, 'Sen buraya giremezsin' diyerek savurdu. Sonra rezillik oldu. Darp raporu aldım" dedi.

"YARIŞMAYA AÇ ÇIKTIK"

Breaking Türkiye yarışmasında 4'ncü olan milli sporcu Berk Elibol ise, Başkan Çinkitaş'ın, bütçeyi sporculara harcamadığını öne sürdü. Elibol, "4 yıldır breakdans yapıyorum, bir yıldır milli sporcuyum. Kore'ye gittik, orada Türkiye'yi temsil ettim. Takımdaki en yüksek puanı ben aldım. 400 kişi arasında 104'ncü oldum. Elendikten sonra, Tokyo'daki yarışmalara gideceğimiz söylendi. Sonra gri pasaportum iptal oldu. Yüksek bir puan almama rağmen, o yarışmalara gidemedim. Benden daha düşük puan alan bir sporcu gitti. Yarışmaya da ben ve çoğu kişi aç çıktı. Yarışmadan sonra pizzacı gördük. O sırada federasyon başkanımızın kendine telefon aldığını gördüm. Yemek yememiz gerektiğini anlattım. Bize Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın verdiği bütçenin 280 dolar olduğunu söyledi. Rusya'da çok büyük bir kurul bana mail attı. Uçak biletim dahil her şeyi aldılar. Hiçbir masraf federasyona ait değildi. Rusya'ya gitmeye kalktığımda, gri pasaportumun iptal edildiğini gördüm, telefonlarımı açmıyor. Asistanı dönüş yaptı ve Kore'de telefon aldığı zaman çektiğim videoyu sordu. O videodan bahsettiler" diye konuştu. 

"DEVLETİN PARASI DENİZ, YEMEYEN KERİZ"

Elibol, Çinkitaş'ın Kore'de kendisine telefon alırken bir aldığı video kaydında 'Devletin parası deniz, yemeyen keriz' dediğini belirterek, "Şaşırdım ve takım arkadaşıma baktım. Normalde Kore'ye gittiğimiz için harç paramız 475 dolardı. Bu para 280 dolara düşürüldü. Biz orada tartışırken bir anda böyle bir şey söyledi. Ben arkadaşıma bakıyorum videoda, 'Nasıl böyle bir şey olabilir' diyorum" dedi.

BAŞKAN ÇİNKİTAŞ'TAN AÇIKLAMA

Federasyon Başkanı Çinkitaş, iddialarla ilgili DHA'ya yazılı bir açıklama yaptı. Çinkitaş'ın açıklaması şöyle: "Federasyonu ve şahsımı yıpratmaya dönük bu iddialar tümüyle gerçeğe aykırı ve iftiradır. İddialara konu yarışma günü hakemlere itirazlarının reddedilmesi sonrasında gösterdiği hukuk dışı, uygunsuz davranışlar nedeniyle, tedbirli olarak disiplin kuruluna şikayet edilen, iddiaları orada bulunan kendi okulunun velileri ile federasyon çalışanlarının yazılı tutanaklarıyla çelişen şahsın söylediklerinin doğruluğu söz konusu bile değildir. Şahsın turnuva boyunca onlarca minik yarışmacının psikolojisini düşünmeden, hakemlere, federasyon görevlilerine ve federasyon başkanına çok yüksek sesle hakarete varan söylemlerini sürdürdüğü, organizasyonun selametini planlı olduğunu düşündüğümüz biçimde manipülasyonlarıyla baltalamaya çalıştığı, mevzuata aykırı olduğu bildirilmesine rağmen, hakemleri ve federasyon çalışanlarını adeta tacizkar biçimde rahatsız ettiği hakemlerin, velilerin ve federasyon görevlilerininin imzalı tutanaklarında da mevcuttur. Federasyon başkanını, çalışanlarını, hakem ve dans sporu camiasını kamuoyu önünde mesnetsiz ve maksatlı iddialarıyla yıpratmaya, küçük düşürmeye dönük iftiralara itibar edilmemesini, henüz davanın bile açılmadığı, bu iddiaları gerçekmiş gibi sunarak geri dönüşü mümkün olmayan zararlar açılmaması için hukuki sürece saygılı olunmasını rica ederim." 

DHA

Kaynak: dha