Ülkemizin gündemini takip etmek gerçekten çok zor. Öyle olaylar meydana geliyor ki; gerçek gündemi unutuveriyorsunuz. Veya gerçek gündemin konuşulmaması, yeni gündemlerin meydana gelmesi belki de birilerinin işine de geliyor olabilir.

Türkiye’nin gerçek gündemi, açlık, yoksulluk, enflasyon, konut kiraları ve hayat pahalılığıdır. Ancak iktidarın şansı mıdır nedir gündem bir anda değişiyor ve konuşulması gereken gündem unutulmasa bile arka sıralara iteleniyor.

Bir bakıyorsunuz ünlü futbolcuların adının da karıştığı “Fatih Terim Fonu” bomba gibi Türkiye gündemine düşüyordu. Tüm TV kanalları bu konuyu günlerce tartıştılar. Ardından kazandıkları kara parayı kurdukları sanal işyerleri üzerinden aklayan şımarık sosyal medya maymunları gündeme oturuyor. Olay ilk olarak Dilan – Engin Polat çiftinin sosyal medyada yaptıkları şımarık sonradan görme zenginlerin yaptıkları fütursuzca konuşma ve harcamaları kamuoyunun dikkatini çekiyordu. MASAK ilk önce bu çiftlerin mal varlıklarını araştırmaya başladı. Ardından çorap söküğü gibi sosyal medyada kolay para kazanan ve kara para aklayan kişileri birbir takibe aldı.

7 Ekim tarihinde Hamas militanlarının İsrail’e yönelik başlattıkları saldırının ardından İsrail orantısız bir şekilde Gazze’ye saldırıya geçmesi halen devam etmektedir. İsrail – Hamas çatışması nerede duracağı henüz belli değil. Öyle görülüyor ki; İsrail, Hamas’ı Gazze’den tamamen temizlemeden duracağı tahmin edilmiyor. Başta ABD ve batı ülkelerinden sınırsız destek alması İsrail’i bir kat daha acımasızca saldırmasına sebep oldu. Nerede duracakları da belli değil. Dolayısı ile İsrail – Hamas çatışması Türkiye’yi de yakından ilgilendirmektedir. 7 Ekim’den beri Türkiye medyasında bir numaralı haber olmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak daha iki gün önce TBMM’de İsrail konusunu konuşurken kalp krizi geçiren Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin diyoruz.

Tam da bu günlerde futbol sahalarımızda görmek istemediğimiz talihsiz bir olay yaşandı. MKE Ankaragücü / Çaykur Rizespor karşılaşmasının sonunda , Ankaragücü Kulüp Başkanı Faruk Koca sahaya iniyor ve karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yumruk atması tabiri caizse gündeme bomba gibi düştü. Gündemdeki diğer önemli konuların da önüne geçti ve günlerdir bu konuyu tartışıyoruz. Yarın nasıl bir gündemle karşılaşacağız bilemiyoruz. Türkiye gündemi çok dinamik dedik. Bakın bu önemli gündemler nedeniyle asıl konuşmamız gereken gündeme bir türlü gelemiyoruz.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında Bakanlıkta gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan "Çalışanlarımızın gelirlerini enflasyona ezdirmeyeceğiz dedi. Gerçi ilk toplantılar genelde aç kapa şeklinde oluştuğu için bir sonuç zaten beklenmiyordu. Önümüzdeki günlerde ikinci toplantısını yapacak olan komisyondan yine bir sonuç beklenmiyor. Daha doğrusunu söylemek gerekirse komisyon ne yaparsa yapsın son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyleyecektir. Komisyon dostlar alışverişte gördün babında toplanırlar, çay kahve içerler, sohbetler yapılır ve dağılırlar. Gerisi laf-ı güzaf.

NE MUTLU TÜRKÜM VE MÜSLÜMANIM DİYENE VE DİYEBİLENE