Türkiye genelinde ilk kez uygulanan "çök-kapan-tutun" tatbikatı saat 18.57 itibariyle başladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, tatbikat öncesinde halkı bilgilendiren açıklamalar yaparken, vatandaşlar da GSM operatörleri tarafından mesaj ile bilgilendirildi.

Haber Alma ve Yayma Sistemi'nden (HAY) verilen anonslar cami ve belediye hoparlörlerinden yayınlandı. Ülke genelinde yapılan anonslarda, "AFAD tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede deprem anı çök-kapan-tutun tatbikatı yapılmaktadır." denildi. Tatbikat esnasında vatandaşların panik olmaması için sirenler çalınmadı. 

Vatandaşlar tatbikat sırasında önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda "çök kapan tutun" hareketi yaptı.

Saat 18.57'de Türkiye'de hayat durdu. Deprem tatbikatı böyle uygulandı

Tatbikat öncesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Merkezi'nden yönetilen tatbikat için Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum ve KKTC'den canlı yayın bağlantısına katılarak, vali ve AFAD il yöneticilerinden bilgi aldı.

Düzce ile yapılan canlı bağlantıda, İl Müftüsü Rüstem Can 12 Kasım 1999'daki depremde hayatını kaybedenler için dua etti.

Tatbikat öncesinde AFAD Başkanı Yunus Sezer, tatbikata ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Saat 18.57'de deprem uyarısının yapılmasıyla hem AFAD merkezindeki hem de bağlantı yapılan illerdeki katılımcılar, çök kapan tutun hareketini yaptı.

Tatbikat kapsamında AFAD Merkezi bahçesinde, afet yönetimine ilişkin bilgilendirmelerin yapıldığı stantlar ve araçlarda afet anında ve sonrasında yapılacaklara ilişkin bilgi paylaşıldı.

Türkiye genelinde 'Çök Kapan Tutun' tatbikatı yapıldı

Türkiye genelinde 'çök, kapan, tutun' tatbikatı gerçekleştirildi! - En Son  Haberler

Diyarbakırda Çök-Kapan-Tutun deprem tatbikatı yapıldı

Editör: Yadigar Hanım