2024'yılına  girmeye saatler kaldı. Geçen  bir yıl boyunca Türkiye'de  sanat, siyaset, sporla birlikte farklı alanda tanınmış birçok isim aramızdan ayrıldı. İşte onlardan bazıları...

İşte 2023'te Türkiye ve dünyada hayatını kaybeden ünlü isimlerden bazıları:

Burhan Çaçan

"Çakmak Çakmağa Geldik", "Ayaz Geceler" ve "Neden Geldim İstanbul'a" adlı eserlerin de aralarında olduğu çok sayıda unutulmaz albüme imza atan Türk halk müziği sanatçısı ve oyuncu Burhan Çaçan, 12 Ocak'ta 63 yaşında  kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Kazım Akşar

Devlet Tiyatrolarında 1979'da oyuncu olarak çalışmaya başlayan ve İngiltere'deki National Theatre'da "The Winter's Tale", "The Tempest" ve "Cymbeline" adlı oyunlarda yardımcı oyuncu olarak yer alan tiyatrocu Kazım Akşar, 28 Şubat'ta  kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Rana Cabbar

"Aşk-ı Memnu", "Yaprak Dökümü", "Pars Narkoterör", "Kadın" ve "Hercai" adlı dizilerde canlandırdığı rollerle tanınan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Rana Cabbar, 20 Nisan'da, tedavi gördüğü hastanede 78 yaşında hayatını yitirdi.

Nuri Sesigüzel

Ses sanatçısı ve oyuncu Nuri Sesigüzel, 20 Mayıs'ta tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında kalp yetmezliği sonucu  hayatını kaybetti. "Kore Dağlarında Kar Bölük Bölük" adlı ilk 45'liğini çıkardıktan sonra Ankara Radyosu ile sesini tüm Türkiye'ye duyuran sanatçı, "Sarı Sabahlık", "Ağlayan Gözlerim" ve "Saç Beyaz Oldu" türküleriyle şöhret kazanmıştı.

Bozkurt İlham Gencer

Türkiye'nin ilk piyanist şantörlerinden, caz sanatçısı Bozkurt İlham Gencer, Türk caz müzisyeni, piyanist şantör Bozkurt İlham Gencer, Bodrum'da tedavi gördüğü hastanede 24 Mayıs 2023'te 101 yaşında vefat etti

İlk bestesi İlham Vals'i 5 yaşında yapan Gencer, 1960'ta açtığı Çatı Kulübü'nde Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Cem Karaca, Barış Manço, Emel Sayın, Metin Ersoy, Füsun Önal ve Fikret Kızılok'u sahneye çıkaran isim oldu.

Özkan Uğur

Yeşilçam'ın güzeller güzeli Şekerparesi'nin son hali ortaya çıktı! 60'lık Yaprak Özdemiroğlu 20'liklere taş çıkarır! Yeşilçam'ın güzeller güzeli Şekerparesi'nin son hali ortaya çıktı! 60'lık Yaprak Özdemiroğlu 20'liklere taş çıkarır!

MFÖ grubunun üyesi ünlü müzisyen, bas gitarist ve oyuncu Özkan Uğur, 8 Temmuz'da  lenfoma kanser hastalığından yaşamını yitirdi. Müzik dünyasında birçok ismin albümlerinde vokallerde yer alan Uğur, sinema ve dizi sektöründe oyunculuğuyla da dikkati çeken stçı 70 yaşındaydı.

Erkin Koray

Anadolu rock müziğinin öncülerinden Erkin Koray Kanada'nın Toronto kentinde kaldırıldığı hastanede  Yaşlılığa bağlı akciğer sorunlarından 7 Ağustos'ta vefat etti. 82 yaşında hayatını kaybeden sanatçının en iyi şarkıları:

Krallar,Cemalım,Gönül Salıncağı,Yalnızlar Rıhtımı, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Arap Saçı,Cümbür Cemaat Sarhoş Gibiyim,

Metin Uca

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde araç kullanırken yaşadığı rahatsızlığın ardından trafik kazası geçiren ve şah damarlarının tıkalı olduğu ortaya çıkan televizyon programcısı, tiyatrocu ve sunucu Metin Uca, 17 Kasım'da 62 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Can Gürzap

Tiyatro, sinema ve dizi oyunculuğunun yanı sıra yazar, eğitmen olan Can Gürzap, 1 Aralık'ta  aort anevrizması sonucu 79 yaşında vefat etti.

Editör: Habererk Com