Tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalni'nin Yamalo-Nenets bölgesinde tutulduğu cezaevinde hayatını kaybettiği belirtildi. Reuters'in haberine göre, Kremlin'den yapılan ilk açıklamada, Navalni'nin ölüm nedeniyle ilgili bilgi sahibi olmadıkları belirtildi.

Aleksey Anatolyeviç Navalni kimdir?

4 Haziran 1976 doğumlu,Rus avukat, aktivist ve siyasetçi 2009 yılından itibaren Rusya'da ve Rus ve uluslararası medyada yolsuzluk ve Devlet Başkanı Vladimir Putin eleştirmeni olarak ünlenmiştir. Navalny, The Wall Street Journal tarafından "Vladimir Putin'in en çok korktuğu adam" olarak tanımlanmıştır.Putin doğrudan Navalni'den ismiyle bahsetmekten kaçınmaktadır.Navalni, Rusya Muhalefet Koordinasyon Konseyi üyesi, İlerleme Partisi'nin lideri ve Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nın (FBK) kurucusudur. 2020'de Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Navalni'nin dört milyonun üzerinde YouTube abonesi ve iki milyonun üzerinde Twitter takipçisi bulunmaktadır.Bu kanallar aracılığıyla Rusya'daki yolsuzlukla ilgili materyaller yayınlıyor, siyasi gösteriler düzenliyor ve kampanyalarını destekliyor. 2011 radyo röportajında Rusya'nın iktidardaki partisi Birleşik Rusya'yı popüler bir lakap haline gelen bir "dolandırıcı ve hırsız partisi" olarak tanımladı. Navalni, Rus yetkililer tarafından birçok kez tutuklandıBiri Temmuz 2013 ve diğeri Aralık 2014'te olmak üzere iki davada zimmete para geçirmekten iki ertelenmiş hapis cezası aldı. Her iki davanın da geniş çapta siyasi amaçlı olduğu ve gelecekteki seçimlerde aday olmasını engellediği düşünülüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarına göre, davalar Navalni'nin adil yargılanma hakkını ihlal ediyordu. Rusya merkezli Memorial İnsan Hakları Merkezi 2013 yılında Navalny'yi siyasi bir mahkum olarak tanıdı. Navalny, AİHM'de Rus yetkililer aleyhine toplam 225.000 € tutarında 6 şikayette bulundu

20 Ağustos 2020'de Navalni hastaneye kaldırıldı ve Tomsk'tan Moskova'ya bir uçuş sırasında Noviçok zehirlenmesinin ardından ciddi ama stabil bir durumda bırakıldı.[14][15] Tıbbi tahliye uçuşuyla Berlin'e nakledildi ve 22 Eylül'de taburcu edildi. AB ve Birleşik Krallık, altı üst düzey Rus yetkiliye ve bir devlet kimya merkezine Navalny'nin zehirlenmesine karşı yaptırımlar uyguladı

Türkiye'den İsrail ve İran gerginliğine hamle Türkiye'den İsrail ve İran gerginliğine hamle

17 Ocak 2021'de Rusya'ya döndü ve ülkeye vardığında gözaltına alındı.Tutuklanması ve Putin'i yolsuzlukla suçlayan yazlık saray belgeselinin yayınlanmasının ardından ülke çapında kitlesel protestolar düzenlendi. 2 Şubat'ta ertelenen cezası hapis cezasıyla değiştirildi ve bu, hapiste en az iki buçuk yıldan fazla zaman geçirecek olması anlamına gelmektedir.Navalni, ilk mahkumiyetinin bir sonucu olarak 2028 sonrasına kadar herhangi bir devlet başkanlğı seçimine katılmaktan men edilmiştir.

Mart 2022'de Navalny, Uluslararası Af Örgütü tarafından sahtekarlık olarak tanımlanan yeni bir duruşmada zimmete para geçirme ve mahkemeye itaatsizlikten suçlu bulunduktan sonra dokuz yıl daha hapis cezasına çarptırıldı; itirazı reddedildi ve Haziran ayında, yüksek güvenlikli bir hapishaneye nakledildi. Ağustos 2023'te Navalny, aşırılıkçılık suçlamalarıyla ek 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı, bu da onun Aralık 2038'de serbest bırakılacağı anlamına geliyor.Navalny, cezasının ya kendisinin ya da ülkedeki siyasi rejimin ömrü kadar uzun olduğu yorumunu yaptı. Aralık 2023'te Navalny neredeyse üç hafta boyunca hapishanede kayboldu ve ardından Yamalo-Nenets Özerk Okrugu'ndaki yeni bir hapishanede olduğu ortaya çıktı.

Editör: Habererk Com