En çok kullanılan sosyal medya platformlarından Twitter’da paylaşılan her bilgi kesin ve doğru olmayabiliyor. Yalan niteliği taşıyan veya yanlış anlaşılan paylaşımlarla çoğu kişi zaman zaman etkileşimde bulunabiliyor.

Twitter, aralık ayında bu durumu ortadan kaldırabilecek yeni özelliğini yayınlamıştı. Topluluk Notları adıyla yayınlanan yeni özellikle birlikte bazı tartışmalı tweetlerin altına, paylaşımı doğrulayan veya paylaşımın bağlamını açıklayan notlar eklenmişti. 

WebTekno'nun aktardığına göre Twitter, bu özelliği daha kullanışlı yapacak bir yeniliği daha açıkladı.

"Topluluk Notu görünmeye başlarsa uyarı alacaksınız"

“Bugünden itibaren, yanıtladığınız, beğendiğiniz veya retweetlediğiniz bir Tweet'te bir Topluluk Notu görünmeye başlarsa uyarı alacaksınız. Bu, insanlara başka türlü kaçırabilecekleri ekstra bağlamı sağlamaya yardımcı olacak.”

Yeni özellik sayesinde yalan veya yanlış bilgi içeren bilgilere sahip tweetlerle daha önce bulunduğunuz etkileşimleri kaldırmak için bir fırsata sahip olabileceksiniz. Bu sayede yanlış olan bu bilgiler hem sizin profilinizde yer almayacak hem de bilgilerin yayılımı azalacak.

Twitter Topluluk Notları nedir?

Twitter Topluluk Notları, kullanıcıları yanıltabilecek ifadeler içeren tweetlere bağlam eklenmesini sağlıyor. Notlar, tweetlerin altında ayrı bir kutucuk içerisinde gösteriliyor. Tabii bu kutucuğun görünmesi tek bir kaynağa bağlı olmuyor.

Notlar, yeterli sayıda farklı görüşe sahip katkıda bulunan notun ‘yararlı’ olarak değerlendirilmesi sonucunda herkese açık olarak gösteriliyor.

twitter yeni özellik

Topluluk notlarını kim ekliyor?

Topluluk Notları, tamamen kullanıcılar tarafından ilerletiliyor. Görüşlerini belirtenler ve bağlam sunanlar, Twitter’da Topluluk Notları’na ‘katkıda bulunan’ kullanıcılar oluyor.

Twitter’ın belirli kriterlerle kabul ettiği bu kişiler, farklı kullanıcıların paylaştığı notları da değerlendiriyor. 

Editör: Merve Kankan