Gazeteci Uğur Dündar, yabancı bir ülkenin bakanına "Ben bu enflasyonla sokağa çıkıyorum. Siz yüzde 10 enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz” diyen Hazine ve Maaliye Bakanı Nureddin Nebati'ye birlikte sokağa çıkma teklifinde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’deki yüksek enflasyon oranına yönelik yaptığı değerlendirmede, “Yabancı ülkenin bir bakanıyla sohbet ediyoruz. ‘Sizin ülkede enflasyon çok yüksek’ dedi, ben de, ‘Doğru’ dedim. ‘Biz bununla mücadele edeceğiz, biz bunu çözeceğiz, kararlıyız. Ama bakın’ dedim, ‘Ben bu enflasyonla sokağa çıkıyorum. Siz yüzde 10 enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı.

Halk TV’de Ayşenur Aslan’ın konuğu olan Sözcü Gazetesi yazarı, Uğur Dündar, bu sözleri üzerine Nureddin Nebati’ye birlikte sokağa çıkma çağrısında bulundu.

Dündar, “Mesela Kocamustafapaşa, Samatya gibi şöyle bir ana caddede beraber yürüyelim. Eğer gerçekten onun söylediği gibi tepkiler alırsak ben kendisini alkışlayacağım. Eleştirilerim nedeniyle de özür dileyeceğim. Sonra da sürekli onun politikalarını destekleyeceğim” dedi.

Fatih Altaylı'dan Mehmet Şimşek'e ağır sözler Fatih Altaylı'dan Mehmet Şimşek'e ağır sözler

Erdoğan’ın da gerçekleri göremediğini ve çevresinin gerçeklerden soyutladığını düşündüğünü söyleyen Dündar, “Çünkü gerçeği söylediklerinde nasıl bir tepkiyle karşılaşacaklarını bilmiyorlar. 2002’den bu yana Erdoğan’ın yanında olan arkadaşlarından kim kaldı? Hatta yakın yol arkadaşları karşısına geçti. Liderler asla düşman yaratmak istemezler. Gerçekler, Erdoğan’ı yalnızlığa sürükledi. Oğlu Bilal Erdoğan’ı seyahatlere götürmesini de ben buna bağlıyorum. En güvendiği kişi olarak… Ama bu da devletin işleyişiyle taban tabana zıt bir durum” diye konuştu.

BÜTÜN KURUMLAR ARINMALI, ÖNCE YARGI

“Türkiye’nin bir arınma sürecinden geçmeden tüm kurumlarıyla ilerlemesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. En başta yargının” diyen Dündar, “Seçimden sonra ilk ve en büyük operasyon yargıya yapılıp yargı bağımsız hale getirilmeli. Ancak ondan sonra diğer kurumlarda operasyon gerçekleşebilir. İktidar üyelerinin ağzına bakan yargı üyeleri varken Türkiye ilerleyemez. Devlette gelenek bırakmadılar. Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine dört elle sarılacağız. İnsanlar, umutlarını yitirmiş durumda. Çok hazin.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI ŞİDDETE NEDER SESSİZ?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, muayenehanesinin önüne Mustafa Y. tarafından dana dili bırakılarak tehdit edilmesi ve zanlının serbest bırakılmasına tepki gösteren Dündar, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca nerede? Neden göremiyoruz? Bu ülkenin yetiştirdiği çok değerli insanlara bir adamsı hakaretler edip, kapısına dil götürüyor. Bu ne demek? ‘Bu dilini keserler’ demek. Doğrudan tehdittir. Suçları ne peki? Toplumu pandemiye karşı bilgilendirmek ve alması gereken önlemleri bilimsel veriler doğrultusunda toplumla paylaşmak. Bunları yapmasalar eleştirmemiz gerekirken yaptıkları için eleştiriyorlar. Ve Sağlık Bakanı ağzını açıp tek kelime etmiyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Editör: Yadigar Hanım