Kayseri Ticaret Odası'nın (KTO) desteği ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından organize edilen "Karayolu ile Uluslararası ve Yurt İçi Eşya Taşımacılığı Sektör Sorunları İstişare Toplantısı" yapıldı. Toplantıda Türkiye'de 2022 yılının ilk 6 ayında uluslararası taşımanın yüzde 20 arttığı vurgulandı.

Toplantının açılışında konuşan KTO Yönetim Kurulu Üyesi Latif Başkal, ulaşımın önemine dikkati çekti. Küreselleşme ile ürün, ham madde, malzeme, yarı mamul, üretim araçları ve insanların uluslararası düzeyde serbest dolaşımı, ulaşım faaliyetlerinin artması, teknolojik olarak gelişmesi ve vazgeçilmezliğine zemin hazırladığını ifade eden Başkal, "Tüketici istek ve ihtiyaçları ile bunları karşılamaya yönelik üretim noktaları ve tüketim noktaları arasındaki mesafeler var olduğu müddetçe ulaştırma faaliyetlerinin önemi daha da artacaktır." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Murat Baştor da dijital ortamda yürüttükleri hizmetlerin herkesin hayatına dokunduğunu ve insanları ortak bir paydada buluşturacak işler yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Hayıtımızın her aşamasında artık dijitalleşmenin olduğunu ifade eden Baştor şöyle devam etti:

"2021 yılında yapılan hizmet sayısı 40 milyonu aştı. Bu, son derece büyük bir rakam. e-Devlet'i en etkin kullanan kurumlardan biri olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Verdiğimiz hizmetin yüzde 95'ini e-Devlet'e aktardık. Hayatımızın her aşamasında artık dijitalleşme var. Sektörde oluşan sürücü ihtiyacının karşılanması, tedarik zincirinde meydana gelebilecek aksaklıkların önlenmesi için önemli bir adım daha atmıştık.

66 olan yaş sınırını 31 Aralık 2023 tarihine kadar 69'a çıkardık. Bu kapsamda bugüne kadar 10 binin üzerinde sürücümüzün SCR belgesini yeniden düzenledik. Sürücü sorununa kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla TOBB ile çalıştay düzenledik. Sektöre yeni sürücü nasıl kazandırabiliriz, özellikle gençleri nasıl teşvik edebiliriz, bunun için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Teşvik mekanizmaları geliştireceğiz. Sahadan yeni sürücü konusunda ciddi dönüşler oluyor.

Geçen yıl uluslararası kara yolu taşımacılığında rekorlar kırdık. 21 ülkeden 200 bin ilave belge alarak 1,5 milyondan fazla taşıma gerçekleştirdik. 2022 yılında çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aldığımız ilave belge sayısı ve kota artışı şimdiden 260 bini geçti. İlk 6 aylık dönemde uluslararası taşımalarımızı yüzde 20 artırdık." 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş ise lojistik ve taşımacılık sektörünün çileli ve zorunlu sektörlerden olduğunu söyledi.

Toplantıda, sektörde yaşanan gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Editör: Yadigar Hanım