Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın İstanbul'da oturduğu evin Afganlı sahibi, “Afganistan'dan akrabalarım gelecek” diyerek, evin boşaltılmasını istedi. Uysal'ın TÜİK'in yıllık ortalama kira artışı konusunda anlaşmasına ve hükümetin yüzde 25'ten fazla zam yapılamaz kararına rağmen, Uysal, evi boşalttı. 

Konuya sosyal medya hesabından tepki gösteren Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, "DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın Afgan ev sahibi, "Afganistan’dan akrabam gelecek" diyerek evden çıkartmış. Konu ile ilgilenmezsen, Afgan’dan ev kiralarsan çıkarırlar. Yarın yurdumuzdan da çıkarmaya çalışacaklar!" ifadelerini kullandı.

KIZININ EĞİTİMİ İÇİN İSTANBUL'A GELDİ

Uysal'ın büyük kızı Berrin, geçen yıl İstanbul'da Anadolu Lisesi'ni kazanınca annesi Hatice Uysal ile birlikte İstanbul'a taşındı ve Zeytinburnu'nda bir ev kiraladılar. Uysal, Afgan uyruklu ev sahibi ile TÜİK'in yıllık ortalama kira artışları konusunda anlaşmıştı. Ancak hükümetin bu yıl kiralara yüzde 25'den fazla zam yapılamayacağı kararının ardından ev sahibinin tutumu değişti.

Uysal ailesi, kızlarının eğitimi için ikiye bölündü. Anne Hatice Uysal, kızları Berrin ve Kayra ile İstanbul'a taşındı. Gültekin Uysal Ankara'da kaldı.

Yüzde 25 zammı az bulan ev sahibi Uysal'ın evden çıkmasını istedi. “Afganistan'dan akrabalarım gelecek, ev bizim aileye lazım” dedi. DP lideri Uysal, bu gerekçeyi inandırıcı bulmasa da itiraz etmedi, aynı sitede başka bir kiralık daire tuttu. Uysal, “Konut sorunu herkesin başında bir dert. Bizim ev sahibi de ‘Almanya'dan oğlum gelecek' misali Afganistan'dan akrabalarının geleceğini söyleyip tahliye istedi, biz de taşınıyoruz'' diye konuştu.

Editör: Yadigar Hanım