Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda Türk halkınıyerel halkolarak adlandırmasına sert bir şekilde karşı çıktı. Özdağ, Şimşek’in bu ifadelerini “kolonyalist bir valinin sözleri” olarak tanımladı.

Mehmet Şimşek’in IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda kullandığı “yerel halk” tabiri, Zafer Partisi Başkanı Ümit Özdağ tarafından eleştirildi. Özdağ, Şimşek’in bu sözlerini “kolonyalist bir valinin ifadesi” olarak değerlendirdi.

ABD’de yaşayan Türk, Türkiye’nin gerçeğini böyle açıkladı ABD’de yaşayan Türk, Türkiye’nin gerçeğini böyle açıkladı

Ümit Özdağ, Mehmet Şimşek’in Dünya Bankası ile gerçekleştirdiği kredi anlaşmasının ayrıntılarına da değinerek, anlaşmanın şartlarından biri olarak oluşacak iş olanaklarının yarısının Suriyelilere verilmesinin kabul edildiğini belirtti. Özdağ, Şimşek’in 2016 yılında yaptığı bir konuşmada Suriyelilerin Anadolu’nun temel bir parçası olduğunu söylediğini de hatırlattı.

Özdağ’ın açıklamasında şu sözler yer aldı: “Mehmet Şimşek, yabancı bir ülkede yaptığı konuşmada Türk halkını ‘yerel halk’ olarak nitelendirdi, bu tam anlamıyla kolonyalist bir valinin ifadesidir. Türk halkını ‘yerel halk’ olarak adlandırmak büyük bir saygısızlıktır. Ancak Mehmet Şimşek’in Dünya Bankası ile yaptığı son anlaşmada, kredi şartları gereği oluşacak iş olanaklarının yarısını Suriyelilere verilmesini kabul ettiğini biliyoruz. Ayrıca, Şimşek’in 2016’da Suriyelilerin Anadolu’nun ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade ettiğini de biliyoruz.”

Özdağ, “Mehmet Şimşek’in Türk halkına karşı yabancı ve düşmanca bir politika izlediğini ve Zafer Partisi olarak bu düşünce yapısına karşı ilk günden itibaren mücadele ettiğimizi” ifade etti.

Kaynak: tele1