Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 2022 yılının mayıs ayı için hazırlanan dünya üzerindeki ülkelerin enflasyon durumunu gösteren bir tablo paylaştı. 

TÜİK'e göre haziranda enflasyon yıllık yüzde 78,62, aylık yüzde 4,95 açıklanırken ENAG'a göre ise enflasyon yıllık 175,55 olarak açıklandı. Böylece tüketici enflasyonunda son 24 yılın zirve seviyesi görüldü.

ENAG'a göre, ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) haziran ayında yüzde 8.31 arttı.

E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 175.55 olarak gerçekleşti. Son 6 aylık oran ise yüzde 71.44 olarak gerçekleşti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 2022 yılının mayıs ayı için hazırlanan dünya üzerindeki ülkelerin enflasyon durumunu sosyal medya hesabından paylaştı. 

"KISKANIYORLAR"

Yeniçağ Gazetesi'nde yer alan habere göre, Demirtaş, dünya ülkelerine kıyasla Türkiye’de ekonomi ne halde olduğunu gösteren bir tabloyu takipçilerine açıkladı.

Demirtaş’ın paylaştığı tabloya göre Türkiye enflasyon oranında en yakın takipçisi Estonya’ya yüzde 50’nin üzerinde bir fark attığı görülüyor. Tabloda Türkiye’nin enflasyonu yüzde 73,5 oranında gösterilirken Estonya’nın enflasyonu yüzde 20 olarak rapor edildi. Sık sık Türkiye ile kıyaslana Almanya’da ise enflasyonun yüzde7.9 son haftalarda gerilimin arttığı Yunanistan'da ise enflasyonunun yüzde 11.3 olduğu belirtildi.

Demirtaş bu tabloyu "Kıskanıyorlar" diye paylaştı.

Demirtaş'ın paylaşımı şöyle: 

"Kıskanıyorlar.

Ülkelerde Enflasyon"

Editör: Yadigar Hanım