Erken seçim konuşmalarının yoğunlaştığı bugünlerde iktidar seçimin zamanında yapılacağını belirtirken, iktidara yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesi Yazarı Mehmet Barlas, seçim tarihini yazarak, erken seçim sinyali verdi.

AKP kulislerine dayandırdığı yazısında seçimin geri çekileceğini ileri süren Barlas, 6'lı masanın adayını hala belirlememesini de eleştirdi.

Seçim tarihini "Seçim tarihi 14 Mayıs mı? başlıklı yazısıyla duyuran Barlas, bugünkü yazısında şunları ifade etti:

"Türk siyasetinde en çok konuşulan konu "erken seçim"dir. Geçmişte ülke ne zaman yönetilemez hale gelse, koalisyonlar ne zaman çıkmaza girse erken seçim konuşulurdu. AK Parti iktidarıyla birlikte erken seçim tartışmaları da siyasi lügatimizden çıktı.

2022 yılının Ekim ayında baskın bir seçim yapılacağı söylenmişti. Gerçek olmadığı anlaşıldı. 2023 yılı geldi çattı. Şimdi şubat-mart aylarında bir seçim olacağı konuşuluyor. Şimdiden söyleyeyim, bu iddia da gerçekleşmeyecek.

AK Parti çevrelerinde tek bir tarih konuşuluyor: "14 Mayıs."

Yani 18 Haziran seçimleri 35 gün kadar geri çekilecek. Bu da elbette bir erken seçim sayılmaz.
 

Nedenine gelince...
 

Bildiğiniz gibi okullar 16 Haziran'da yaz tatiline giriyor. 28 Haziran'da ise Kurban Bayramı tatili başlıyor. Dolayısıyla 10 Haziran'da tüm Türkiye'de büyük bir nüfus hareketliliği yaşanacak. Bu nedenle 18 Haziran milli iradenin sandığa yansıması için doğru bir seçim tarihi değil. Kimseyi sandığa götüremezsiniz. Bu iktidarın da muhalefetin de işine gelmez.
 

Bu hesaba göre seçimlere 140 gün kaldı. 6'lı masanın adayı hâlâ belli değil. Muhalefetin gündeminde aday krizi, iktidarın gündeminde ise 1 trilyon dolarlık doğalgaz rezervi var. Adaylığını açıklayamayan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan aday olmayabilir" demiş. Gazetecilik hayatımda daha tuhaf bir seçim dönemi yaşamadım."

Editör: Yadigar Hanım