İşten çıkarma yasağını sona ermesiyle ücretlerinin düşürülmesini kabul etmeyen THY personelleri işten çıkarıldı.

ERDOĞAN "DÜZENLEME YAPACAĞIZ" DEDİ AMA HEKİMLERİN GÖÇÜ SÜRÜYOR! ERDOĞAN "DÜZENLEME YAPACAĞIZ" DEDİ AMA HEKİMLERİN GÖÇÜ SÜRÜYOR!

Bir THY personeli yaklaşık 2 bin 500 kişinin işine son verildiğini söyledi.

Korona virüsü (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında uygulanan Kısa Çalışma Ödeneği ve işten çıkarma yasağı sona erdi.

T24'ten Adil Ergin Bağcı'nın haberine göre, Türk Hava Yolları (THY) işe geri dönüş için protokol kurallarını kabul etmedikleri gerekçesiyle çalışanların işine son verdi.

THY personelleri, “Protokol ile bizi baskı altında bırakarak 'işten atılacağımız' korkusuyla manipüle ettiler. Kabul etmeyince iş akdimize son verdiler. Kredilerimizi ödeyemiyoruz. Herkes arabalarını sattı. Önce maaşları yarı yarıya düşürdüler, sonra da protokolü kabul etmeyince işten çıkardılar. Hepimiz perişanız" dediler.

İşten çıkarılan bir çalışan, "Pandemiden önce yaklaşık 8 bin lira net maaş alıyordum. Üçüncü ayda ikramiye oluyor ve 3 ayda 11 bin lira şeklinde alıyordum. Eylül 2020 tarihinde bize atılan mailde kabin maaşlarının yüzde 30, kokpit maaşlarının yüzde 50 belirsiz süreyle düşürüleceği, kabul etmezsek ihbar ve kıdem tazminatlarımız verilerek işten istifa etmiş sayılacağımız belirtildi. Ben kabul etmedim, süresiz ücretsiz izne çıkarıldım. İşten çıkarılma yasağı bittiği bugün iş akdime son verildi" diye konuştu.

Çalışan, edindiği bilgiye göre yeni ücret düzenlemesine ilişkin protokolü kabul etmeyen yaklaşık 2 bin 500 kabin ve kokpit çalışanın iş akdine son verildiğini söyledi.

THY BASIN MÜŞAVİRİ: 24 ÇALIŞANIN İŞ AKDİ SONLANDIRILDI

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan THY Basın Müşaviri Yahya Üstün ise Twitter hesabından "Pandemi sürecinde hem şirketimizi hem de çalışma arkadaşlarımızın istihdamını korumak amacıyla Türk Hava Yolları A.O. ve yetkili sendika arasında bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolü kabul etmeyen 24 çalışanın iş akdi 1 Temmuz itibarıyla sonlandırılmıştır" açıklamasıyla yetindi.