Yeniden Refah Genel Başkanı Fatih Erbakan'dan dikkat çeken açıklamalar geldi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan,Türkiye'de ilk kez yapılan, partisinin Ekonomik İşler Başkanlığınca geliştirilen 'Üretim Girişimi Polatlı Buğday Ekimi' projesi kapsamında Kasım ayında ekimi yapılan yaklaşık 30 dönüm arazideki buğdayın hasadı etkinliğinde partililer ve çiftçilerle buluştu.

Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Erbakan biçerdöverin direksiyonuna geçti, buğday hasadına da yerinde şahit oldu.

Yeniden Refah lideri Erbakan, "Hali hazırdaki girdi maliyetleri, düşük taban fiyatları ve iktidarın tarımda ithalat öncelikli politikaları nedeniyle, ülkemizde tarım yapmanın neredeyse imkansız hale geldiğini yaşayarak gördük. Bu şartlar altında üretim yapan çiftçinin alnından öpmek ve bir de üstüne madalya takmak gerekir" dedi.'Çiftçimize üretim sürecinde yaşadığı sorunları, maliyetleri bilmeden fiyat vermek doğru değil'

ERDOOĞAN'IN ESKİ SAĞ KOLU ERKEN SEÇİM TARİHİNİ AÇIKLADI ERDOOĞAN'IN ESKİ SAĞ KOLU ERKEN SEÇİM TARİHİNİ AÇIKLADI

Türkiye'de ilk kez bir siyasi partinin bu tarz bir projeye imza attığını belirten Yeniden Refah Partisi Ekonomik İşler Başkanı Fatih Öztek, bir siyasi iktidarın çiftçinin ürününü ekerken biçerken yaşadığı sorunları maliyetleri bilmeden fiyat vermesinin doğru olmadığını ve bu amaçla kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla projeyi gerçekleştirdiklerini anlattı.

Zor şartlarda üretim yapan çitçimize madalya takmak gerekiyor

Ülkemizde üreticinin zor şartlarda aç kalmamak için üretim yaptığını belirten Genel Başkan Fatih Erbakan ise, “Ekonomik İşler Başkanlığımız’ın ülkemizde tarımsal üretimin problemlerini bizzat yaşayarak görmek maksadıyla Adana, Niğde, Bursa ve Ankara, Polatlı’da gerçekleştirdiği tarım uygulama programı kapsamında Polatlı’da buğday hasadına iştirak ettik, çiftçimizin emeğine, sıkıntılarına, alın terine canlı olarak şahit olduk. Tarım uygulama projemiz sonucunda 30 dönümlük bir tarladan hasat edilen buğdayla elde edilen kazancın aylık bazda asgari ücretin yarısı dahi etmediği ortaya çıktı.Hali hazırdaki girdi maliyetleri ve düşük taban fiyatları ve iktidarın tarımda ithalat öncelikli politikaları nedeniyle, ülkemizde tarım yapmanın neredeyse imkansız hale geldiğini yaşayarak gördük. En iyi ihtimalle, 30 dönümlük tarlada yapılan tarımın, ekimin, biçimin, hasadın sonunda, ekim-kasım ayından bu yana 9-10 aylık emek ve uğraşın sonunda elde edeceğimiz gelir aylık 600 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Elde edilen buğdayın yanında samanın da değerini katmanıza rağmen maliyeti düştüğünüz zaman yıllık 7200 lira gibi bir gelir elde ediliyor. Bu şartlar altında üretim yapan çiftçinin alnından öpmek ve bir de üstüne madalya takmak gerekir. Rakamlar ortada, gerçekler ortada. Dünyanın başka bir yerinde olsa bu çiftçiler başkente yürürler, hükümeti devirirler, ülkeyi birbirine katarlar. Ancak bizim aziz milletimiz, hangi zorlukla karşılaşırsa karşılaşsın, vatanına milletine karşı gelmeme ahlakına sahip olduğu için bugün hala sabrediyor, hala susuyor. Canını dişine takıp hayatta kalma mücadelesi veriyor. Mevcut şartlarda emeğinin karşılığını, hakkını alamayan çiftçimizin yüzü inşallah Yeniden Refah iktidarında gülecek.” şeklinde konuştu.

Etkinlik sonrası Polatlı Cumhuriyet meydanında halka seslenen Erbakan, partililerle birlikte esnaf ziyaretinde bulundu.