14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı'na destek veren ve parlamento seçimlerine AKP listelerinden girerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) beş milletvekiliyle temsil hakkı kazanan Yeniden Refah Partisi'nden dikkat çeken ittifak açıklamaları geldi.

Yeniden Refah Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, AKP ile seçim için geçici iş birliği yaptıklarını vurgulayarak, "Erbakan'ı açılışlara davet ederek imaj vermeye çalışıyor; muhalefet partisiyiz, algıyı yıkmak zorundayız" dedi. TV100'de katıldığı programda konuşan Aydal, Cumhur İttifakı'yla ortaklıklarına yönelik şunları söyledi:

"Genellikle halkta yanlış bir izlenim var: bizi iktidarın ortağı sanıyorlar. Seçim süresince geçici bir iş birliği yaptık. Seçimden sonra iki parti yan yana gelir, bir ittifak sözleşmesi yaparsa biz iktidarın bir parçası oluruz. Değilse, biz şu anda 5 milletvekili olan bir muhalefet partisiyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bir tavrı var; bütün açılışlara Sayın Genel Başkanımızı davet ediyor, eller havada, topluma bir imaj vermeye çalışıyor: 'Biz hala seçime girdiğimiz ittifakla beraberiz.' Öyle bir durum yok. Dolayısıyla yapılan işlemlerde de bizim dahlimiz yok.

Sanıyorum yakın zamanda Sayın Genel Başkanımız bu durumu çok berrak olarak anlatacaktır. Çünkü toplumdaki bu algıyı biz yıkmak mecburiyetindeyiz. Partinin geleceği buna bağlı."

ERBAKAN SON DÖNEMDEKİ EKONOMİ POLİTİKALARINA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İktidarın son dönemdeki ekonomi politikalarına tepki gösteren Yeniden Refah Partisi'nin Genel Başkanı Fatih Erbakan da geçtiğimiz günlerde "Dolaylı vergilere yapılan yüksek artışlar artık vatandaşlarımızı ezen ve kabul edilemez noktalara ulaşmıştır. Bütçe açığının faturasını vatandaşlara kesen bu uygulamalardan bir an evvel vazgeçilmelidir" açıklamasında bulunmuştu.

Editör: Yadigar Hanım