Odatv’de yer alan habere göre; Daha önce Kur’an-ı Kerim yakmasıyla gündeme gelen Danimarkalı “Sıkı Yön Partisi” lideri, ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan, bu defa provokatif eylemi için İsveç’teki Türk Büyükelçiliği’ni seçtiği bildirildi.

Danimarka – İsveç çifte vatandaşı olan Rasmus Paludan, yarın, yani 21 Ocak 2023 tarihinde, Stockholm’deki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakacağı vurgulandı.

Daha önce birçok defa bu eylemi gerçekleştiren Rasmus Paludan, son teşebbüsünde Müslüman İsveç vatandaşları tarafından engellendiği bildirildi.

Rasmus Paludan'ın yeni eylemine İsveç makamları yeşil ışık yaktı. İsveç devletinin yasak getirmediği eylem hakkında İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström şu ifadeleri kullandı:

“Hoş bir eylem değil ama ifade özgürlüğü her şeyden önce gelir.”

41 yaşındaki Rasmus Paludan, geçen hafta “İsveç’te Türk ve Kürt istemiyorum. Hepsi ülkesine geri dönmeli” demişti.

DAHA PKK BİTMEDİ

Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamak için terör örgütü PKK, YGP ve FETÖ üyelerinin iadesini, örgütün finans kaynaklarının kesilmesini ve örgüt propagandasına son verilmesini talep etti.

İsveç makamları, PKK üyelerinin Türkiye’ye iadesini engelledi. İsveç Anayasa Mahkemesi, iade taleplerini reddetti.

Türkiye’nin taleplerini ortaya koymasından bu yana örgüt yandaşları birçok defa İsveç’in başkenti Stockholm’de eylem yaptı, İsveç polisi müdahale etmedi.

İsveç gazetesi Aftonbladet, aynı gün içinde terör örgütü PKK yandaşlarının da Türkiye karşıtı eylem yapacağını belirtti. Bir iddiaya göre ise Rasmus Paludan'ı protesto etmek isteyen Türkler ve Müslümanlar da İsveç'teki Türk Büyükelçiliği önünde gösteri yapmak için resmi makamlardan izin istedi.

Editör: Ali Özyiğit