AKP Hükümeti'nin her fırsatta kullandığı 'yerli ve milli' sloganı yerini ithal hibeye bıraktı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin ABD’li bir firmaya ait tohumların hibe olarak dağıtıldığı programa katılması tepki topladı.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ABD’nin küresel tohum firması Pioneer'e ait tohumların hibe olarak dağıtıldığı programa katıldı. Çiftçiye yabancı sermayeli tohumların dağıtılması tohumculuk sektöründe yaşanan acı çelişkiyi bir kere daha gündeme getirdi.

YABANCI HAKİMİYETİNİ ÖNLEMEK İÇİN YERLİ TOHUM TEŞVİK EDİLİYORDU

Sanayi bitkilerinden ayçiçeği, mısır, şeker pancarı ve pamuk tohumunda Türkiye pazarı küresel tohum firmalarının tekelinde bulunurken, Tarım ve Orman Bakanlığı özellikle ayçiçeği tohumunda yabancı tohum firmalarının hakimiyetini kırmak için önemli bir proje başlatmıştı. Proje kapsamında yerli tohum firmalarının ürettiği ayçiçek tohumlarının ekilişini artırmak için çiftçiye farklı teşvikler veriliyor.

BAKANLIK KENDİ PROJESİNİ SABOTE ETTİ

Bakanlık yerli ayçiçek tohumlarının ekilişini teşvik etmek için böylesine önemli bir proje başlattığı dönemde ABD’nin küresel tohum firması olan Pioneer’e ait ayçiçek tohumlarının Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin katıldığı bir programla çiftçiye hibe olarak dağıtımı yapılarak, Bakan eliyle yabancı tohum firmasının reklamının yapılması “yerli ve milli üretim” açısından yaşanan acı çelişkiyi gözler önüne serdi.

Bakan Kirişçi’nin yerli üretim ayçiçeği tohumlarının dağıtım törenlerine katılarak, çiftçiyi teşvik etmesi gerekirken, küresel tohum firması ile yan yana fotoğraf çektirmesi, “Bu politikalarla tohumda yerli ve milli üretim nasıl gelişecek?” tepkisine neden oldu.

BAKANIN YABANCI TOHUMLARLA GÖRÜNTÜ VERMESİ TEPKİ TOPLADI

Tohumculuk gibi stratejik bir sektörde her ülke kendi üretimlerine ait markaları ön plana çıkarırken, Türkiye’de bu hassasiyetin bile dikkate alınmayarak, Tarım Bakanı Kirişçi’nin yabancı tohum firması Pioneer’e ait tohum paketleri ile fotoğraf çektirerek, basına servis edilmesi “yerli ve milli üretim” açısından tam bir skandal olarak değerlendiriliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, geçtiğimiz gün Çanakkale’de tarım sektörü temsilcileri ile bir araya gelmişti. Kirişçi, program kapsamında çiftçiye Bakanlık destekli dağıtılan Pioneer marka ayçiçek tohumlarının dağıtımını yaptı. ABD’li dev tohum firması Pinoeer tohum paketlerinin bizzat Tarım Bakanı Kirişçi’nin eliyle çiftçiye dağıtılması, bu markaya geçilen büyük reklam kıyağını gözler önüne sererken, Bakanlığın yerli ayçiçek tohumlarının kullanımının yaygınlaştırılması için başlatılan projenin de Bakan eliyle nasıl sabote edildiğini ortaya koydu.

Editör: Yadigar Hanım