Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olup olamayacağına yönelik tartışmalar devam devam ederken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki seçimde aday olup olamayacağı konusunda 'kendince bir çalışma yaptırdığını' belirterek, "Bir kanaatim var. Bu konuyu anayasa hukukçusu olan, güvendiğim bir arkadaşımla istişare ettim." dedi.

YSK Başkanı Muharrem Akkaya, DW Türkçe'den Alican Uludağ'a açıklamalarda bulundu. Akkaya, "Erdoğan üçüncü kez aday olabilir mi?" şeklindeki soruya "Şu anda mevcut Sayın Cumhurbaşkanı aday olduğunu söylüyor. Ancak adaylık konusunun bizim önümüze gelme ihtimali var. Benim görev sürem 24 Ocak'ta doluyor. Ancak yerimize gelecek adaylar seçilemezse bizim görevimiz devam eder. Bu nedenle önümüze gelebilecek bir konuda hukuki değerlendirme yapamam. Somut bir şey söylemem mümkün değil. İhsas-ı rey olur" yanıtını verdi.

Peki YSK, Erdoğan'ın 2023 seçimlerinde aday olup olamayacağına ilişkin bir çalışma yaptı mı?

Kurul'un önüne resmi olarak bu tartışmanın gelmediğini, bu nedenle kurumsal olarak henüz bir çalışma yapılmadığını anlatan Akkaya, konuyu soran partilere de görüş bildirmediklerini söyledi.

"KONU YSK'YA GELİR GELMEZ BAKACAĞIZ"

Akkaya, "Ancak ben kendime göre bir çalışma yaptırdım. Kurul üyeleriyle paylaşmadım. Konu YSK önüne gelir gelmez, bakacağız. Belki aday olmaz, belki başka bir şey olur… Cumhurbaşkanı, resmen adaylığa başvurmadan bu konuyu değerlendiremiyoruz" dedi.

Akkaya, "Peki, Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili bir kanaatiniz oluştu mu?" sorusu üzerine ise "Bir kanaatim var. Bu konuyu anayasa hukukçusu olan, güvendiğim bir arkadaşımla istişare ettim. Araştırdık. Görüşüm oluştu. Bununla ilgili sürekli yazılanları okuduk" ifadesini kullandı. Görüşünün ne olduğunu ise açıklamadı.

ERKEN SEÇİM KARARI ALINMAZSA, NİSAN ORTASINDA AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Akkaya, normalde yasa gereği seçimlerin 18 Haziran’da yapılacağını kaydetti. Öncesinde 60 günlük seçim takvimi açıkladıklarını belirten Akkaya, Cumhurbaşkanlığına adaylığın bu takvim içinde yapılacağını, itirazların ve kesin aday listesinin de bu süreçte olacağını kaydetti. Akkaya'nın işaret ettiği takvimin erken seçim kararı alınmaması halinde Nisan ayı ortasında açıklanması bekleniyor. 

Anayasaya göre bir kişi en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebiliyor. 101'inci maddenin ikinci fıkrasında "Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir" ifadesi yer alıyor. Konunun ilerleyen süreçte Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) taşınması bekleniyor.

Editör: Yadigar Hanım