Zafer Partisi 1’inci sıra milletvekili Hasan Demir, Yüksek Seçim Kurulu'nun adaylığını kabul etmemesi nedeniyle 1. sıra adayının değiştiğini söyledi. Demir, Zafer Partisi Çanakkale'den kendi yerine Mehmet Kırmacı'nın aday olduğunu söyledi.

Demir, Parti İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, YSK'nın kararını açıkladı. Zafer Partisi 1’nci sıra milletvekili adayı Av. Mehmet Kırmacı, İl Başkanı Gürkan Yılmaz ve partililerin katıldığı toplantıda Demir, aday olamamasının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, seçim çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye siyasetinin çirkefleştiğini ve bu çirkinliklerden arındırılması gerektiğini belirterek, buna dikkat çekmek için bir açıklama yapma gereği duyduğunu belirten Demir, "Ömrünü Türk milliyetçiliğine adamış bir kitle olarak, bireysel olarak da bu mücadelelerde sıkıntılar yaşadık. Bu sıkıntılar içinde cezai süreçler yaşandı. Kamusal alanlarda da zaman zaman sorunlar yaşadık. Tek gayemiz Atatürk çizgisinde Türk milliyetçiliğini hayatımızın her alanına yansıtabilmekti. Benim de 2009 yılında bu minvalde mücadelesini yaptığım bir olay sonucunda aldığım bir ceza vardı. 2017 yılı sonrası bütün haklarımı geri alarak siyasi alanlarda aktif olarak yer almaya başladım" dedi.

DEĞİŞEN TEK ŞEY İSİM 

Adaylığının kabul edilmemesiyle Zafer Partisi Çanakkale'de değişen bir şey olmadığını, sadece ismin değiştiğini vurgulayan Demir, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz hafta Cuma günü saat 16.30 cep telefonu yoluyla bir bildiri aldım. Bildiride, ‘Yüksek Seçim Kurulu tarafınızın geçmiş dönem almış olduğu cezalardan dolayı memnu hakların iadesi gerçekleşmemiş. Bu yüzden yüksek seçim kurulu kanunlarına göre milletvekili seçilme olasılığınız ortadan kalkmıştır dedi’ ifadeleri yer alıyordu. Hiç tereddüt etmeden sıkıntı yok olabilir. Bu süreçlerin seçilmiş bir ilk başkan olarak nasıl yaşadığımızı merak konusu diyerek bilgi istememize rağmen herhangi bir bilgi alamadık. Hızlı bir yapılanma akabinde il yönetimimizden sorumlu il başkan yardımcımız sayın Mehmet Kırmacı’yı 1. Sıra adayı olarak birlikte tavsiye ettik ve neticesi YSK yeni bir listeyle dönmüş oldu. Birinci sıra adayımızın ismi değişmiş oldu. İsmi değişmiş oldu, başka hiçbir şey değişmedi. Onu da tüm arkadaşlarımızla daha önceki hummalı çalışmamız neyse onu da devam edecek. Uygulanan haksızlığın hukuksuzluğun neden uygulandığını merak etmek dışında bir şey yapamıyoruz. Çünkü biliyorsunuz hepiniz şu an birçok siyasi partinin tasvip edelim etmeyelim milletvekilleri mevcut. Dağdaki bölücülerle omuz omuza koşanlar mevcut. Ama Türk milliyetçileri maalesef girdiği mücadelelerden dolayı engellenmek isteniyor. Hiçbir sıkıntımız yok Çanakkale yerelinde. An itibariyle inancımızı ikiye katladı. An itibariyle yürüme şeklimizi, gücümüzü ikiye katladı. Sadece bu telaşa düşenlere buradan seslenmek istiyoruz. Türk milliyetçiliği hiçbir zaman yalnız kalmadı."

Editör: Yadigar Hanım