14 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde 0.1 oy olan Vatan Partisi'nin Genel Başkanı Doğu Perinçek, ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi destekleyeceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu 28 Mayıs'ta yapılacak ve Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Seçime 10 gün kala siyasi partilerin liderleri de hangi ittifaka destek vereceğini açıklamaya başladı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin Merkez Karar Kurulu Toplantısı’nın ardından ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’na destek vereceklerini duyurdu.

HALKA DESTEK ÇAĞRISI

Perinçek, Vatan Partisi’nin, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimindeki siyasetini, emperyalizme karşı bağımsızlık ve üretim devrimi mevzisinden belirlediğini ifade ederek, "İki seçenekli seçim koşulunda halkımızı Erdoğan'a oy vermeye çağırıyoruz." dedi. 

İki seçenek karşısında tarafsız kalmanın, emperyalist plana hizmet edeceğini savunan Perinçek, şöyle devam etti:

“Güçlü Devlet Üreten Millet’ hedefine ilerleme stratejisinin 28 Mayıs 2023 durağındayız. İki seçenekli seçim koşulunda, halkımızı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeye çağırıyoruz. Vatan Partisi, 29 Mayıs sonrasındaki zorlu süreçte, Tayyip Erdoğan yönetiminin bağımsızlık, vatan bütünlüğü, üretim ekonomisi, çağdaşlaşma ve milli devrimci kültür siyasetleri izlemesi ve yükselen Asya uygarlığının öncü konumlarına ilerlemesi için ‘Üreticilerin Milli Hükümeti’ hedefiyle yapıcı bir muhalefet yürütecektir.”

CUMHUR İTTİFAKINA KABUL EDİLMEDİ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Perinçek, Cumhur İttifakı’na katılmamalarının nedenine ilişkin bir soru üzerine, katılma taleplerini ilettiklerini ancak bunun kabul görmediğini kaydetti.

Suriyelilerin geri gönderilmelerine ilişkin soruları da cevaplandıran Perinçek, "Suriyelilerin güvenliğini sağlayarak, Suriye’yle anlaşarak ve Suriye’deki terör örgütlerini temizleyerek gönderebiliriz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da bilmiyorum siz ‘geri gönderme’ diye ifade ettiniz yani bunları trenlere, otobüslere bindirip postalama şeklinde bir program Türk karakterine, bizim milliyetçiliğimize yakışmaz. Komşuluk açısından da utanç verici bir çözüm olur. Bunlar, anladığıma göre son rauntta daha çok Sinan Oğan oylarını okşamak için birdenbire paldır küldür düşünmeden icat edilmiş çözümler daha doğrusu çözümsüzlükler olarak gözüküyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı aday olmak için 100 bin imza toplama kampanyası başlatan Perinçek, yeterli imzayı toplayamadığı için adaylığa hak kazanamamıştı.

Editör: Yadigar Hanım