Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim vaatleri arasında konutlarda kullanılan doğalgazın 1 ay, mutfak kullanımlarının ise bir yıl boyunca ücretsiz olacağını açıklamıştı. Seçimlerin hemen ardından ücretsiz doğalgaz faturalarına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmezden açıklama geldi.

Dunya.com'un haberine göre, Resmi Gazete'de de yayımlanan kararname ile konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24 Nisan 2023'ten 31 Mayıs 2023'e kadar olan 38 günlük doğalgaz kullanımlarının tamamı ile 1 Mayıs 2024 tarihine kadar gelecek olan faturaların 25 metreküplük kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek.

Bakan Dönmez, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı'nın 1 aylık ücretsiz doğalgaz vaadine ilişkin detayları paylaştı. Dönmez, 24 Nisan tarihinden itibaren doğalgaz sayaçlarında okuma yapılmadığını, sehven yapılan okuma nedeniyle faturalara gelen tutarın iptali veya bedel iadesinin yapılacağını söyledi. Dönmez, "Bu süreç için fatura gidecek. Faturada kullanım miktarı, tutarı gözükecek. Fakat ödenmesi gereken kısımda 'sıfır' yazacak. Ardından da 11 aylık mutfak kullanımlarındaki 25 metreküplük indirim uygulamaya girecek" dedi.

FATURA BEDELLERİ BAKANLIK BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK

EPDKnın 'Doğal Gaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Uygulanmasına' ilişkin belirlediği usul ve esaslar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar ile abonelere gelen faturalarda toplam ödenecek tutar '0' TL olarak gösterilecek. 24 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasındaki doğalgaz kullanım bedelleri ve vergilerin tamamı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. 

Hatalı tahakkuk edilen faturalar ise iptal edilecek. Tahsil edilen tutarlar ilgili şirket tarafından 3 iş günü içerisinde nakit olarak iade edilecek.

Editör: Yadigar Hanım